Türkiye LGBT+ Dernek ve Dayanışma Grupları

Gay LGBT Eşcinsel Halkarı Dernekleri


Dikkat: Bu web sitesinde küfür, pornografi̇ yada kanunlara aykırı her hangi̇ bir içeriğe yer verilmemekle birlikte sayfalarda yer alan bazı bilgiler 18 yaşından küçükler için uygun olmayabilir.


 Türkiye LGBT+ Hareketinin Gelişimi

Türkiye'de eşcinsel hareket doğrultusunda gerçek adımların atılmasından önceki ilk çalışmalar İzmir'de İbrahim Eren'in öncülüğünde başlamıştır. Sonraki yıllarda kişisel çekişmeler ve ideolojik farklılıklar nedeniyle eşcinsel gruplarca dışlanan İbrahim Eren, İzmir Çevre Sağlığı Derneği'nde İzmirli eşcinsellerle terapi-sohbet toplantılarına başlar. Ancak 12 Eylül darbesi tüm sivil toplum örgütleri gibi bu grubu da dağıtır. Yurt dışına çıkan İbrahim Eren Almanya ve Avrupa deneyimleri sayesinde anti-militarizm, yeşil hareket, eşcinsel hareket gibi dönemin geleneksel solunun yabancısı olduğu yepyeni anlayışlarla tanışmıştır. 12 Eylül, toplumsal muhalefete çok büyük bir darbe indirir. Ancak daha önce geleneksel solun içinde veya gölgesinde kalmış eşcinseller, feministler, anti-militaristler gibi hakim anlayışın marjinalleştirdiği gruplar da var olan politik boşluğun da etkisiyle daha geniş bir hareket alanına kavuşurlar. İbrahim Eren bu unsurları bir parti çatısı altında toplamak ister. Radikal Demokrat Yeşil Parti adıyla kurulması düşünülen partinin tüzüğü de yine bu gruplar tarafından oluşturulur. 1986-1987 yıllarına denk gelen bu çalışmalar değişik sebeplerden dolayı sonuçlanamaz ve parti kurulma aşamasında kalır. 1987 yılının yaz ayları Beyoğlu Emniyet Müdürlüğünün travestiler üzerindeki baskıyı arttırdığı günlerdir. Kimi zaman çuvallarla koyup demir sopalarla dövme aşamasındaki bu baskılara ne basın ne de 'demokratik' kamuoyu gerekli ilgiyi göstermez. Bu baskılar karşısında çaresiz kalan, destek bulamayan travestiler toplu olarak henüz kurulma aşamasında olan Radikal Yeşil Parti'ye sığınırlar. 37 eşcinsel ve travesti tarafından açlık grevi başlatılır. Bu aynı zamanda Türkiye tarihindeki ilk eşcinsel eylemdir. Somut sonuçlar elde edilemese de bu eylem yurt içinde ve yurt dışında ses getirmeyi başarır. Yurt dışının saygın gazetelerinde haber olur ve Türkiye'den de Rıfat Ilgaz ve Türkan Şoray gibi pek çok sanatçı ve aydından destek bulur.

İlk adımlar 80'lerde atılsa da gerçek anlamda bir eşcinsel hareketin temellerinin 90'larda atıldığını söyleyebiliriz. 1993'de Türkiye'de yapılması planlanan ilk uluslararası Gay-Lezbiyen etkinliği valilik tarafından engellenince İstanbullu bir grup eşcinsel aktivist Lambda ismi altında bir araya gelmeye karar verirler. Eşcinsellerin özgürleşmesi amacıyla faaliyetini yürüten grup biraz da olası baskılardan korunmak için ilk olarak AIDS Savaşım Derneği ile ortak çalışmalar yürütür. Eşcinseller, 1996'da İstanbul'da yapılan HABİTAT-II İnsan Yerleşimleri Zirvesi'ne kendi standıyla katılır. Yine Lambda istanbul'un gerçekleştirdiği eşcinsellere yönelik ilk radyo programı Açık Radyo frekansında bir yıl süresince yayında kalır. Ayrıca %100 GL ve ardından da Cins adıyla eşcinsellere yönelik dergiler yayımlar.

Kadın olmanın getirdiği toplumsal dezavantajlar ve eşcinsel organizasyonların da içinde olan cinsel hiyerarşi yüzünden gay'ler kadar aktif olamayan lezbiyenler ise 1990'ların ortalarından itibaren "Sappho'nun Kızları" ve "Venüs'ün Kızkardeşleri" gibi kendilerine özgü birliktelikler yaratma yoluna giderler. Yine Lambda İstanbul'un ortaya çıktığı döneme yakın bir zaman diliminde Ankara'da 1994'de çoğunlukla üniversite öğrencilerinden oluşan Kaos GL isimli yeni bir grup doğar. 1994 yılından beri ciddi bir aksaklığa uğramadan istikrarlı bir biçimde Türkiye'nin ilk gay-lezbiyen dergisi 'Kaos GL'yi çıkaran bu grup çeşitli organizasyonlarda, mitinglerde, üniversitelerde yazılı ve görsel araçlarla topluma ulaşmaya, eşcinsellerin sesini duyurmaya çalışıyor. Bunun yanında Kaos GL, 2001 1 Mayıs'ında ilk defa kendi pankartıyla, kendi grup kimliğiyle alana çıkmıştır. Bu bir ilktir. Türkiyeli eşcinseller kamusal alanda ilk defa kendilerini ortaya koymuşlardır. Bu sevindirici gelişme Lambda İstanbul'un da 2002 ve 2003 1 Mayıs'ında alana çıkmasına yol açar. Yine 11 Eylül sonrasında oluşan savaş karşıtı gösterilerde de eşcinseller toplumsal muhalefetin yanında yerlerini alırlar.

Son yıllarda Ankara, İstanbul dışında diğer illerde de eşcinsel örgütlenmeler ortaya çıkmaya başlamıştır. 2001 yılında İzmir'de "Pembe Üçgen" oluşumu kurulmuştur.  Ardından LGBT oluşumları Türkiye'nin her yanına dağılmaya ve çeşitlenmeye başlamış Antalya, Mersin, Adana, Diyarbakır gibi diğer küçük şehirlerde bir araya gelen çeşitli grupların yanı sıra "Anadolu Ayıları" gibi eşcinsel kimliğini kadınsılıktan ayırmaya ve yeni bir gay kimliği yaratmaya çalışan çeşitli gruplar da ortaya çıkmaya başlamıştır.  2005 ve 2006 yılında Kaos ve Lambda derneklerinin tüzel kişilik kazanması sonrasında hızlanan süreçte ise bir çok üniversitede açık bir şekilde faaliyet gösteren LGBT dayanışma dernekleri kurulmuştur. 2010'lu yıllarda ise sol ve sosyalistler tarafından kurulan veya desteklen LGBT dayanışma örgütlerinin getirdiği çeşitlilik ve ardından HDP, CHP gibi önemli bazı siyasal partilerin LGBT haklarına açık destek vermeleri Türkiye'de eşcinsel hareketinin önünün iyice açıldığının bir göstergesi olarak kabul görmektedir.  İnternet'in ve gelişen sosyal iletişimin olanaklarının da katkıları sayesinde amaçları ve nitelikleri birbirinden farklı farklı onlarca LGBT dayanışma oluşumu günümüzde etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.Türkiye LGBT+ Dayanışması Tarihinin Kısa Özeti

1993 - Lambda Istanbul kuruldu.
1994 - Ankara'da Kaos GL kuruldu.
1996 - Üniversiteli, Eşcinseller arası dayanışma ağı LEGATO kuruldu.
2001 - İzmir'de Siyah Pembe Üçgen kuruldu.
2003 - İstanbul'da ilk kez bir onur yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe yaklaşık 30 kişi katıldı.
2005 - Kaos GL derneği tüzel kişilik kazandı.
2006 - Lambda İstanbul derneği tüzel kişilik kazandı
2006 - Ankara'da ilk kez onur yürüyüşü düzenlendi.
2006 - Ankara'da Trans Dayanışma örgütü Pembe Hayat kuruldu
2009 - Siyah Pembe Üçgen tüzel kişilik kazandı.
2011 -İstanbul'da o güne kadarki en büyük onur yürüyüşü yaklaşık 10.000 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Bu aynı zamanda Güneydoğu Avrupa'da düzenlenen en büyük LGBT onur yürüyüşü olmuştur. CHP, BDP gibi partilerden temsilciler de yürüyüşe destek vermiştir.
2013 - İstanbul Onur Yürüyüşü, Gezi Parkı olayları'nın da etkisiyle 100.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

LGBTİ Dayanışma Dernekleri


 

LGBT Kültür Merkezleri

Boysan'ın Evi
Web: Facebook.com & Boysaninevi.com/
Adres: Üftade Sokak, No:10, Elmadağ, Şişli, İstanbul
5 Eylül 2015 tarihinde bir trafik kazasında hayata gözlerini yuman, o tarihte Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün danışmanlığı görevini yürüten LGBT aktivisti Boysan Yakar adına açılan Boysan'ın Evi belki de Türkiye'de özellikle LGBT+ bireylere yönelik açılan ilk kültür merkezi.   Aynı zamanda LGBT+ aktivistlerin buluşma yeride olduğu için bu sayfada yer almasında sayfada gördüğümüz; fikir kulübü, mini kütüphanesi gibi işlevleri de olan mekan birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.


LGBTİ Dayanışma Dernek ve Dayanışma Grupları


Listag LGBTİ
Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks Bireylerin Aileleri ve Yakınları Grubu yani kısaca LİSTAG LGBTİ bireylerin aile ve yakınlarına destek olmak için kurulmuş bir dernektir. Grup düzenli olarak toplantılar yapmakta, LGBTİ bireylerin yakınlarını buluşturmakta, onların ve toplumun LGBTİ ve homofobi konusunda bilgilenmesi ve bilinçlenmesi yönünde faaliyetlerde bulunmaktadır.
Web: Listag.org/  &  Facebook.com

Ladeg+ Aile Grubu
LADEG+, ailelerinde; lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks, kuir+ (LGBTIQ+) kişiler olduğunu öğrenen ebeveynler ve yakınları tarafından kurulan bir sivil toplum oluşumudur. LGBTIQ+ ebeveynleri ve yakınları olarak bir araya gelen LADEG+, LİSTAG’ın kurucuları arasında yer alan bir grup gönüllü tarafından 2016 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Oluşum toplantılarını ve çoğu etkinliklerini Boysan'ın Evi Kültür Merkezinde gerçekleştirmektedir.  
Web: Ladeg.org/ &  Facebook

Kaos GL - Ankara
Türkiye'nin ilk gay & lezbiyen içerikle dergisi olan KAOS GL Dergisi ve Türkiye'nin resmen tescil edilen il eşcinsel derneği olan Kaos Gey Ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar Ve Dayanışma Derneği. Eşcinselliği daha kapalı yaşandığı bir şehir olan Ankara merkezli olmasına, ve bu alanda faaliyete başlayan ikinci oluşum rağmen Türkiye'de politik eşcinsel hareketin tartışılmasız öncülüğünü yapmış, ve halen de yapmaya devam etmektedir.
Web: Kaosgl.com  & Facebook.com

Pembe Hayat - Ankara
Ankara merkezli özelikle travesti ve transseksüellere yapılan baskılarla mücadele etmeyi amaçlayan "Pembe Hayat Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel Dayanışma Derneği" isimli oluşum. Web sitelerinden alıntı yapmak gerekirse: "Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, 30 Haziran 2006 tarihinde Ankara’da kurulan Türkiye’nin ilk trans hakları derneğidir. Pembe Hayat, kurulduğu yıldan bu yana, trans bireylerin yoğun ve sistematik şekilde maruz kaldığı önyargı, ayrımcılık, nefret söylemi, nefret suçları, polis şiddeti, kötü muamele ve işkence, toplumsal dışlanma gibi alanlarda çeşitli projeler üretmektedir"
Web: Pembehayat.org  & Facebook.com

SPoD LGBT - Istanbul
Tam adı: "Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD)" olan dernek kendilerini Facebook sayfalarında şu şekilde tanımlıyor: "SPoD, toplumun her alanında yaşanan ve özelde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli şiddet, baskı, sosyal dışlanma ve ayrımcılık durumları ile ilgili veri oluşturmayı ve bütün ayrımcılık biçimlerinin ortadan kalkmasına yönelik çalışmayı amaçlar. SpoD bu doğrultuda öncelikli olarak ekonomik, sosyal haklar ve sosyal politika alanlarına yoğunlaşır."
Web: Spod.org.tr/  & Facebook.com

LGBTT İstanbul
Lambda İstanbul'dan 2007 yılında kopan aktivistler tarafından başlatılan ve önemli etkinliklere adını yazdıran oluşum 2010 yılının sonlarında resmen dernekleşmiştir.  Ayrımcılık ve şiddetle mücadele etmek, hukuksal ve psikolojik destek sağlamak, yasal görünürlülük elde etmek ve nefret cinayetleri ile mücadele  etmek derneğin öncelikli hedefleri arasındadır. Kapıları gay ve lezbiyen bireylere de sonuna kadar açık olması yanında dernek özellikle travesti ve transseksüellerin sorunlarına odaklanmaktadır. İstanbul Trans Onur Yürüyüşü de İstanbul LGBTİ'nin organize ettiği bir etkinliktir. Öne çıkan çalışmalarından bir tanesi de dünyada ilk olarak açılan Trans Evi projesidir. Hak ihlali ve ayrımcılıklara karşı hukuki destek sundukları acil destek hattına web sayfalarında ulaşabilirsiniz.
Web: İstanbul-lgbtt.net  & Facebook.com

Lambda İstanbul
Lambda İstanbul, Türkiye'nin ilk ve şu an en faal eşcinsel dayanışma guruplarından birisidir. Lambdaistanbul isteyen herkesin katılımına açıktır. Gönüllülük esasına göre çalışılır. Lezbiyenler, geyler, biseksüeller, travesti ve transseksüel kadınlar ve erkekler gönüllü olarak çalışır. Hiyerarşinin (başkan ve yardımcıları vs. olmadığı) bir sivil toplum örgütüdür. Lambda’da çalışabilmek için herkese açık olmak bir kural değildir. Burada çalışan gönüllülerin açıklık dereceleri çok farklılık göstermektedir. Web sitelerinde hem aktivitelerini hem de eşcinsellikle ilgili önemli bilgiler sunuyorlar.
Web: Lambdaistanbul.org  & Facebook.com

Siyah Pembe Üçgen - İzmir
Türkiye Eşcinsel Hareketi’nin içerisinde Biz GL, Öteki İzmir ve Pembeüçgen gruplarıyla dönem dönem var olmaya çalışmış İzmirli Eşcinseller bu gruplardan edindikleri deneyimlerini Eylül 2006’da yeniden bir araya gelerek önce Kaos GL İzmir adıyla bir grup oluşturmuşlar, daha sonra oluşum Siyah Pembe Üçgen adı ile dernekleşme çalışmalarına başlamıştır. Baki Koşar etkinliğiyle birlikte dernekleşme sürecini tamamladıklarını ilan eden grup 2009 sonunda savcılıkça açılan kapatılma davasına rağmen dayanışma faaliyetlerine devem etmektedir.
Web : Siyahpembe.org/  Facebook: Facebook.com

Genç LGBTİ Derneği - İzmir
İzmir’de LGBTİ+ gençlerin sorunlarını araştırmak ve bu sorunları gündemleştirmek için kurulan Genç LGBTİ Derneği, Aralık 2016 tarihinde yerleştiği ofisinde çalışmalarını sürdürmekte. Facebook sayfalarında yayınlanan manifestolarına kendilerini şu şekilde tanımlamaktalar: "LGBTİ+ gençlerin sorunlarını araştırmak, bu sorunları gündemleştirmek, çözüm önerileri sunmak ve LGBTİ+ gençlere kendilerini ifade edebilecekleri alanlar açmak amacıyla İzmir’de kurulmuştur."
Web: Genclgbti.org/  &  Facebook.com / genclgbti/

Bursa Özgür Renkler
İlk olarak 2013-14 öğretim yılının başında Uludağ Üniversitesindeki LGBT öğrenciler tarafından adlandırılan Özgür Renkler oluşumu, Üniversite yönetiminin engellemeleri nedeniyle 2016 yılında üniversiteden bağımsız olarak dernekleşmiştir.  Facebook sayfalarında belirttikleri üzere LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseksüel) bireylerin görünürlüğünü arttırmayı ve cinsel yönelim/cinsiyet kimliği hedefli ayrımcılığa karşı mücadele etmeyi temel meselesi olarak belirlemiştir.
Web:  Facebook.com   &  Twitter.com

BİZ Antalya
Web: Facebook / Biz Antalya/
Antalya'da 2017 yılının ilk aylarında kurulan, tam adı "BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu" olan oluşum Facebook sayfalarında kendilerini "İnsan hak ve özgürlükleri temelinde, bağımsız, eşitlikçi bir politikayla her türlü ayrımcılığa ve her türlü şiddete karşı mücadele etmeyi" hedefleyen bir topluluk olarak tanıtmakta..

Queer Adana
2013 Temmuz ayında sitemize aşağıdaki mesaj ile bildirilmiştir:
Adana'da toplumsal cinsiyet bilinci oluşturmak için yola çıkmış bir grup LGBTI'nin örgütlenerek kurduğu güzel bir olusum. "Ne yalnız ne de yanlışız" "Sen yoksan 1 eksiğiz" ve "Aşk örgütlenmektir" şiarlarını benimsemiş güzel ve samimi bir sivil toplum örgütlenmesi. Adana'da 4 Temmuz 2013'te faaliyetlerine başlayan yerel LGBTİ örgütlenmesidir. Aktivizm, dayanışma, danışma, kültür ve sanat etkinlikleri, eğlence, fikir imeceleri ve LGBTİ politikaları geliştirmeyi hedefleyen şimdiden 350'den fazla takipçisi olan bir sivil toplum oluşumudur.
Web:  Facebook / lgbtadana

Mersin LGBT 7 Renk
2013 Mersin'de bir araya gelen yerel eşcinsel dayanışma grubu amaşlarını şu şekilde dile getirmişlerdir: “Eşcinsel bireylerin, eşit yurttaşlık ve insanca yaşam taleplerini hayata geçirmek adına, Mersin’de ortak hareket ilkesiyle lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüellerin haklarını kamuoyunda yüksek sesle savunmak; elde edilememiş haklardan ötürü demokratik muhalefet hakkını kullanarak söz konusu hakların kazanılması için mücadele etmek." Oluşumla ilgili basında çıkan bir haber için buraya tıklayınız
Web: Facebook / Mersin 7Renk

Hevi Lgbti Derneği - İstanbul
İnternet sitelerinde "Hêvî, LGBTİ politikalarının geniş bir siyasi çerçevede ele alınması gerektiğine inanır. Sınıf, etnisite, cinsiyetçilik, sömürgecilik konuları ile insan ve doğanın hak ve özgürlüklerini LGBTİ politikalarının ayrılmaz bileşenleri olarak görür" şeklinde kendilerini tanımlayan İstanbul merkezli LGBTİ derneği.
Web: Facebook.com/ Hevilgbti.org/

Gökkuşağının Kızılı
Eşcinsel harekette ortaya çıkan bir diğer sosyalist oluşum ise TKP ile bağlantılı olan Gökuşağının Kızılı hareketidir. Büyük ihtimalle bağlı oldukları partiler arasındaki genelde rekabet zaman zaman bu iki eşcinsel örgüte de yansımaktadır "Gökkuşağının Kızılı, LGBT hakları ve ayrımcılık konusunda duyarlı ve çevresini bu yönde değiştirme iradesine sahip olanların sosyalist alternatifidir." şeklide kendini ifade etmektedir. 2018 yılında dernek resmi faaliyetlerine ara vermiş ve sadece sosyal medya üzerinde yaptığı yayınlarla etkinliğini sürdürmektedir.
Web: Facebook.com

Sosyalist EBT
Facebook sayfalarında kendilerini özetle "Heteroseksizme ve liberalizme karşı Eşcinsel, Biseksüel, Trans ve tüm antiheteroseksistlerin devrimci mücadele odağı Sosyalist EBT Hareketi, Marksist Leninist tarihi mirası olarak sahiplenir ve Marksist Leninist ilkeleri benimser." şeklinde ifade eden, sosyalist ilkeleri benimseyen eşcinsel hareket. Yakın zamana kadar eşcinselleri dışlayan sosyalistlerin eşcinsel harekete açık destek vermeye başlamaları olumlu bir gelişme olarak görülebilir. Oluşumun en etkin isimlerinden biri ise Türkiye'deki eşcinsel hareketin öncülerinden olan tanınmış transseksüel Demet Demir'dir. Oluşum 2011 yılından beri faaldir.
Web: Sosyalist EBT  & Facebook

Hebun Diyarbakır
Yaklaşık 2008 yılında Diyarbakırda Hejvin adı ile bir oluşum ve hatta dergi çıkarma denemesi olmuştu. Diyarbakır'daki eşcinsel oluşum daha sonra Hebun LGBT adı ile internet ağırlıklı olmak üzere faaliyetlerine devam etmektedir. Dernek internet üzerinden Hebun Fanzin isimle bir bağımsız yazışmalık (fanzin) da yayınlamaktadır. Bölgenin Türkiye ortalamasından göre bile daha muhafazakar olduğunu göz önüne aldığımızda Diyarbakır merkezli bu oluşum umut verici sayılabilir.
Web: Facebook.com /

Voltrans - Trans Erkek İnsiyatifi
Voltrans Grubu, biyolojik olarak kadın olan ama kendini kadın olarak tanımlamayan, dönüşüm sürecine girmiş/girmemiş, girmeyi düşünen/düşünmeyen, toplumsal cinsiyet kimliği geçişinde olan, veya cinsiyet kimliğini şu anda sadece sorgulayan herkese açık bir gruptur. İçinde güzel yazıların ve linklerin olduğu blog ayrıca grup bir inisiyatif kurma çabalarında.
Beyazperde.com (Voltrans Belgeseli fragmanı)
Facebook.com  (Facebook grubu)
Blogspot.com/

Kırmızı Şemsiye - Ankara
Adres:Konur 2 Sokak 44/8, Ankara, Türkiye
Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Türkiye’deki savunmasız ve dezavantajlı toplumsal gruplar içerisinde yer alan seks çalışanlarının cinsel sağlık ve insan hakları noktasındaki sorunlarını gündeme taşımak, bu sorunlara karşı çözüm önerileri geliştirmek ve yetkililer nezdinde toplumsal cinsiyet eşitliği, adalete erişim, sosyal politikaların geliştirilmesi, kamu sağlığı, ayrımcılık ve nefret suçları ile mücadele ve benzeri diğer konularda savunuculuk çalışmaları yapmak niyetiyle projeler geliştirmek amacını taşır.
Web: Facebook.com

T-Kulüp - Trans Erkek Kültür Üretim Platformu
Internet üzerinden bir araya gelen trans erkeklere ait iki yerli oluşumdan biri olan T KULÜP'ün hikayesi kendi anlatımlarında özetle şu şekilde: "2013 Ocak ayında sessiz sessiz heybesindekileri ortaya dökmeye başlayan Sick-o blog, adını ilk kez, maalesef Rüzgar Erkoçlar'ın çirkin ifşasıyla konuya uyanan; iştahlı, meraklı, magazinci medyanın değil mesleği yaşatan birkaç asil gazeteci temsilcisinin güzel röportajları sayesinde duyurdu. Bir iki ay sonra açılan #transerkekler Facebook grubunda bir network oluşturan trans erkekler 2013 Kasım'ında www.transsicko.blogspot.com' un TİB tarafından erişime engellenmesiyle online aktivizm gibi gözlerden uzak bir mecrada bile devletin gürzünün enselerinde olduğunu, ellerindeki küçük ve geç kalmış kaynaktan bile edilebileceklerini gördüler. 17 gün gerekçesiz olarak kapalı kalan Sick-o blog, bu ablukadan hukukçu LGBTİ insan hakları aktivistlerinin desteğiyle, hukuk mücadelesi vererek ve güçlenerek çıktı. 2014'te T-KULÜP : Transerkek Kültür Üretim Platformu adını alan, bugün 300 üyesi olan; Almanya'da, Kıbrıs'ta, Azerbaycan'da Türkçe konuşan trans erkeklerin bir araya geldiği, dayanıştığı bir platforma dönüşen KULÜP, "Trans Erkekler Kulüp'te" nidasıyla, 2014i Trans Onur Yürüyüşü'nde birlikte yürümek için trans erkeklere de bir çağrıda bulundu."
Web: Blogspot.com.tr/ 

Queer Kıbrıs
Kuir Kıbrıs Derneği, cinsiyet, cinsiyet ifadesi, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılıklarıyla mücadele edilmesi; homofobi, bifobi ve transfobinin engellenmesi; Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transcinsel ve Kuir (LGBTQ) bireylerin Temel Evrensel Hak ve Özgürlüklerinin korunması ve bu konularda duyarlılığın artırılması yönünde çalışmalar yürüten bir sivil toplum hareketidir.
Web: Facebook.com / queercyprus/

Not: Düzeltme, yorum ve yeni oluşumları bildirmek için Facebook Portal Sayfamıza mesaj gönderinEleştirel LGBT Oluşumları


Türkiye LGBTİ Birliği
Web: Lgbti.org  Facebook: Facebook.com / lgbti.org
İlk olarak LGBTİ DER adında dernekleşmek üzere ortaya çıkan oluşum tarafından kurulan ancak artık eski yönetiminden tamamen bağımsız yayıncılık yapan 30 binler civarı takipçisi bulunan LGBT online haber sitesi. LGBT dernekleri hakkında oldukça sert eleştiriler yapan kişilerin bir araya gelmesi ile oluşan Türkiye LGBTİ Birliği mevcut derneklerden daha 'milliyetçi' bir çizgide bulunması ile LGBT derneklerinden dışlanan yada temsil edilmeyen LGBT bireylerin sözcülüğünü yaparak önemli bir denge unsuru oluşturmakta .

LGBTİ+
Web: Turkiyelgbt.Wordpress
Sağ görüşlü LGBT bireyler tarafından kurulan oluşum kendilerini şu sloganlarla tanımlamakta.
"Türkiye de yaşayan biz sağ politik görüşlü LGBTİ+ bireyler olarak 2015 yılında bir araya gelmeye başladık ve bu birlikteliğimize ‘Türkiye LGBTİ+ Oluşumu’ adını verdik. Sağ Politik Eşcinseller Vardır. Müslüman LGBTİ+ ler Vardır. Türkiyeli Geyler Vardır. Gezi Olaylarına Katılmayan Travestiler Vardır. Milliyetçi Lezbiyenler Vardır."

LGBTİ Oluşumlarını İzleme Platformu
Web: Facebook.com / groups / 317082238497780/
Türkiye'deki LGBTi dernekleri hitap ettikleri kitleyi ne oranda temsil edebiliyor ? Bu derneklerin mali kaynakları ne derece şeffaf ? Hangi dernek bugüne kadar hangi projeleri aldı ve alıyor ? Projeler ne kadar şeffaf ve ihtiyaca cevap verir nitelikte ? Yıllardır belli kişilerin çalıştığı ve neredeyse emekli olacak duruma geldiği bu derneklerde demokratik işletim ne derece uygulanıyor ? Seçim mekanizması işletiliyor mu ? Yıllardır etkinliklerde, basın açıklamalarında neden hep aynı isimler öne çıkıyor ? Ve en önemlisi, söylem ve politikaları ülkemizde "homofobi" ve "transfobinin" azalmasına gerçekten katkı sağlıyor mu ?

Not: Düzeltme, yorum ve yeni oluşumları bildirmek için Facebook Portal Sayfamıza mesaj gönderin
 Diğer LGBT Oluşumları

Son yıllarda küçük şehirlerde ve üniversitelerde yada sadece internet üzerinden faaliyet gösteren pek çok yeni LGBT dayanışma oluşumu kurulmuştur. Bunlardan haberdar olduklarımızı aşağıda bulabilirsiniz:


Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük : Facebook.com / Hayatın Renkleri

Çanakkale LGBTİ İnisiyatifi: Facebook.com / canakkalelgbt/

Çorum - Gökkuşağı Çorum LGBTT Dayanışma Derneği : Facebook.com / groups

Dersim Roştîya Asmê (Ay Işığı) LGBTİ: Facebook.com / groups

Denizli LGBTİ Aileleri Grubu: Facebook.com/ Denizlilgbtiaileleri

Eskişehir - Kuir Eskişehir : Facebook.com / Kuireskisehir

Gaziantep Zeugmadi : Facebook.com / ZeugMadi/

İskenderun Özgürlüğün Renkleri LGBT : Facebook.com / İskenderun lgbti

Kars LGBT Blok : Facebook.com / groups/205473029611865/

Kocaeli LGBT İnisiyatifi : Facebook.com / kocaeli lgbti nsiyatifi

Malatya Gökkuşağı LGBTİ : Facebook.com / groups

Manisa 7 Kuşak Araştırma Topluluğu : Facebook.com / M7KAT/

Trabzon Mor Balık LGBT: Facebook.com / trabzon lgbt

Not: Düzeltme, yorum ve yeni oluşumları bildirmek için Facebook Portal Sayfamıza mesaj gönderinÜniversite ve Öğrenci LGBTİ+ Oluşumları


Ankara Üniversitesi - Queer Anka: Facebook.com

Akdeniz Ünv - Pembe Caretta LGBTQ: Facebook.com

Bahçeşehir Ünv - Renkli Çatı - Instagram

Bilgi Üniversitesi - Bilgi Gökkuşağı: Facebook.com

Bilkent Üniversitesi - Renkli Düşün:  Facebook.com

Boğaziçi - LGBTİ Çalışmaları Kulübü:  Facebook.com

Dokuz Eylül Ünv - Eşit Şerit: Facebook.com

Ege Üniversitesi - LeGeBiT:  Facebook.com

Hacettepe - H.T.K.Ö.T: Facebook.com /

İstanbul Üniversitesi - İÜ Radar: Facebook.com

İstanbul Tıp Fakültesi- İÜ Arcus -i: Facebook

İTÜ - Cins Arı: Facebook.com

Liseli LGBTİ : Facebook.com

LGBTİ Öğrenci Hareketi: Facebook.com

Mimar Sinan Güzel Sanatlar - Flue Baykuş: Facebook.com/

Mimar Sinan Güzel Sanatlar - Madi Kuş:  Facebook.com/

ODTÜ - LGBTİ+ Dayanışması: Facebook.com

Yeditepe Üniversitesi .- 7 Tepe 7 Renk : Facebook.com

Not: Düzeltme, yorum ve yeni oluşumları bildirmek için Facebook Portal Sayfamıza mesaj gönderinSiyasi Partilere Yakın LGBT Oluşumları


AK LGBTİ: Facebook.com

CHP LGBT: Facebook.com

HDP LGBTİ Koordinasyonu: Facebook.com

HDK LGBTİ: Facebook.com

Komünist Parti LGBT: Facebook.com

Milliyetçi LGBT: Twitter.com


Not: Düzeltme, yorum ve yeni oluşumları bildirmek için Facebook Portal Sayfamıza mesaj gönderin

 ETKİNLİK VE DUYURULAR


Bu sayfa içeriği ile ilgili haber ve etkinliklere yer vereceğimiz bu bölümde siz de yorumlarınızı Facebook, Twitter, Google+ hesaplarınız üzerinden yada anonim olarak paylaşabilirsiniz. Sayfalarımızda pornografi, küfür, hakaret içeren yorumlar yasaktır.

 

 

Türkiye LGBT Mekanlar Rehberi

İlgili şehirlerdeki eşcinsel yaşam ve gay mekanlar hakkında bilgi almak için şehir isimlerine tıklamanızı rica ederiz.

Adana   *   Ankara   *   Antalya   *   Bodrum   *   Bursa   *   Eskişehir   *   Fethiye   *   İstanbul   *   İzmir   *   Kuşadası   *   Marmaris   *   K.Kıbrıs   *   Diğer