Gay Bursa- Eşcinsel Mekan ve Bilgi Paylaşımı

Bursa Gay Bar Kulüp Hamam


Dikkat: Bu web sitesinde yer alan yerlerin çoğunluğu işletmelerinin doğrudan onayı olmadan, duyumlar üzerine listelenmiştir ve koşulsuz olarak eşcinsel yada eşcinsel dostu olmak durumunda değillerdir. Ayrıca web sitesinde halen yer alan bilgilerde de bize ulaşmamış değişiklikler oluşmuş olabilir. Özellikle web sitesinin ziyaretçileri tarafından bildirilen yerlerin doğruluğu kesin değildir. Verilen bilgilerin ne kadar güncel olduğunu anlamak için varsa belirtilen tarihlere dikkat edilmesi önerilir. Bu uyarılara dikkat edilmemesi durumunda web sitesinde bulunan bilgileri kullanırken yaşayacağınız sorunlar için site sahibi ve yönetimi hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Mekanlar ile ilgili düzeltme yapmak isteyenler, yeni mekanlar bildirmek isteyenler yada bu sitede yer almak istemeyen mekan sahipleri bize iletişim sayfamız yada Facebook sayfamız aracılığı ile ulaşabilirler..  

Bu web sitesinde küfür, pornografi̇ yada kanunlara aykırı her hangi̇ bir içeriğe yer verilmemekle birlikte sayfalarda yer alan bazı bilgiler 18 yaşından küçükler için uygun olmayabilir.


 Bursa'da Gay Barlar ve Kulüpler
Bursa'da şu anda gay ağırlıklı cafe, bar kulüp yoktur. 2010 yılında aşağıda belirtilen mekanın açılışı duyurulmuş ancak bilinmeyen sebeplerden dolayı bu gerçekleşmemiştir.

Gayle Cafe - Adres: Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Nilüfer, Bursa.
"Ocak ayının 3.haftasında açılacak açılışa ünlülerde destek verecektir Bursa 2010 yılında bu mekanla coşacak marjinal bir mekan Bursa'da çok gay ve lezbiyen olmasına rağmen bir bay lezbiyen kafe yoktu onu karşılamaya yönelik açılıyor tüm bursa halkına duyurulur" (05 Ocak 2010)
Bursa Gayle Cafe ile ilgili Vatan Gazetesinde çıkan haber için tıklayınız

Dikkat:
Daha önce bu bölümde bir site ziyaretçisi tarafından bildirilen bir kafe sahibinden aşağıdaki gibi saldırgan ve üstelik yasalara ve anayasaya aykırı bir mesaj aldığımız için sayfadan sildik. Lütfen kendi bölgenizdeki mekanlar hakkında bilgi verirken biraz seçici olunuz, ve mümkünse mekan sahiplerini onayını alınız. Eşcinsellere nefretle yaklaşan şahsiyetlerin mekanlarının reklamını boşuna yapmayalım. Eşcinselliğe bazı insanların nasıl yaklaştığını göstermek için gelen mesajı aynen yayınlıyoruz:
"Sitenize sahibi olduğum Cafe Gay mekanı olarak eklenmiş. Bunu şiddetle kınıyorum.Ve bu yazının bu sayfadan hemen kaldırılmasını istiyorum. Benim işletmenin kapısından içeri giremezler bu şekildeki şahsiyetler. Bu yazının kaldırılmaması halinde ve bundan sonrada işletmemin adının bana sorulmadan buralara eklenmesi durumunda maddi ve manevi tazminat için mahkemeye başvuracağım."

Gay Dostu Mekanlar
Aşağıdaki yerler gay mekanlar değildir. Sitemizin ziyaretçileri tarafından internet üzerinden bildirilmiş olup, doğrulukları kesin değildir. Mekan sahipleri burada yer almak istemezlerse form sayfası aracılığı ile bize ulaşabilirler.

King's Burger Cafe
Adres: Altıparmak Caddesi No:64, Osmangazi (merkez ilçe), Bursa.
Bu mekan bir site ziyaretçisi tarafından aşağıdaki şeklide bildirilmiş olup, bilginin doğruluğu ve mekan sahibinin yaklaşımı net olarak bilinmemektedir.

"Çok güzel bir mekan her gece çok rahat oturabileceğin hoş bir mekan iki katlı ve de gaylara ve travestilerin rahatlıkla sabah akşam oturabileceği nezih bir mekan 24 saat açık olması çok güzel" (17/08/2009)

Not: Bursa'nın ünlü caddelerinden olan Altıparmak Caddesi Bursa Stadyumuna oldukça yakındır. Bursa Spor taraftarlarının şehirdeki gay & travesti yürüyüşüne yaptıkları saldırı bu mekanın yerini bu nedenle ilginç kılmaktadır. 

Leman Kültür Bursa
Adres: Alacamescit Mh. Ataturk Cd. Tuz Pazarı Sk. Osmangazi, Bursa, Türkiye
Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu'nun arkasında kalan bir mekan. Google Haritası
Yollayanın Mesajı:"Leman Kültür'ün ismi Bursa'da gay'ler tarafından çok tercih edildiği için; Bursa'nın gay barı olmaya aday şeklinde esprisi yapılıyor" Mesaj Tarihi: 13/07/2008


Bu mekan hakkında diğer yorumlar:
"Ziraat Bankası arkası. "Leman" diye kime sorulsa gösterilecek bir yerde, Heykel'de. Genellikle gay'lerin gittiğine dair duyumlar aldığım ki eşcinsel arkadaşlarımızla takıldığımız bir yerdir içeri girdiğinizde bir kaç erkeğin size baktığını hemen hissedebileceğiniz bir yerdir" (06 Eylül 2010)

Mahfel Kafeterya
Adres: Setbaşı Köprüsü üzeri, Şehir Kütüphanesi karşısı Google Harita
Yollayanın Mesajı:"Gayet elit ve modern insanların takıldığı bir yer olduğundan gay'lere ters gözle bakılmayacak rahat bir mekan. Gay'ler sıkça takılıyor"
Mesaj Tarihi: 13/07/2008

Chaos Club
Adresi : Kükürtlü yolu üzerinde, Kültür Park karşısında. Altıparmak, Bursa
Yollayanın Mesajı: "Bar, dansing, gece kulübü. Gay dostu olmasa da gaylerin takıldığı mekanlardan - 23:00-05:00 arası açık. Eğlenceli,kopmalı, coşmalı, ayrımcı olmayan hoş insanların takıldığı hoş bir mekan. Tavsiye ederim."
Mesaj Tarihi: 20/01/2012

Q Plus
Adres: Kültür Park içi, Altın Ceylan Tesisleri
Yollayanın Mesajı: "Özellikle Hande ve Kemal konserlerinde tüm gay'lerin el ele tutuşabildiği rahat modern bir kulüp." Mesaj Tarihi: 13/07/2008

Clup S
Adres: Kültürpark içi, İpekiş girişi
Yollayanın Mesajı:"Daha önce burada bir parti yapıldığını duymuştum. Gay dostu bir yer olduğu kesin"
Mesaj Tarihi: 13/07/2008

 

Gay Dostu Oteller

Bursa Otelleri - Anında Rezervasyon

Ne yazık ki, Bursa'da resmi olarak gay dostu olan herhangi bir otel bulunmamaktadır. Ancak dünyanın en büyük otel rezervasyon sistemlerinden biri olan Agoda ile yaptığımız anlaşma ile artık Bursa'daki bütün otelleri bir arada görebilecek, fiyatına, kalitesine ve konuk puanlamasına göre sıralayabilecek ve ücretsiz iptal seçenekleri ile anında rezerve edebileceksiniz. Sinemalar.
Bursa'da Eşcinsellerin Gittiği Sinemalar.
Dikkat: Aşağıda listelenen yerler gay mekan değildir. Bu mekanlarla ilgili bilgilerin çoğu internet üzerinden gelmiş olup, işletme sahiplerinin bilgi ve onayı olmadan sadece duyumlar üzerine listelenmiştir. Burada yer alan mekanlar dahilinde etik dışı herhangi bir etkinliğe izin verilmeyeceği gibi; sadece eşcinsel bireylerin cinsel kimliğinden dolayı rahatsız edilmeyecekleri, güvenli oldukları düşünüldüğü için önerilen yerlerdir. İşletme sahipleri burada yer almak istemezlerse, iletişim sayfamız yada Facebook sayfamıza mesaj atarak bize bildirebilirler.

Yazıoğlu Sineması
ADRES : Altıparmak Caddesi, Yazıcıoğlu iş hanı yanındaki aradan aşağı doğru inerken solda.
Yorumlar: Bursa'daki Yazıcıoğlu Sineması için düzeltme yapmak istiyorum. Burası artık kapandı daha doğrusu bina yıkıldı yerine başka bir inşaat yapılıyor" (02 Eylül 2011)

 


Hamam ve Saunalar.

Bursa'da Eşcinsellerin Gittiği Hamam ve Saunalar.
Tarihi hamamları ile ünlü Bursa'da ne yazık ki özellikle gay dostu olan hamamlar bulunmamaktadır. Diğer tarihi ve turistik hamamlarla ilgili genel bilgi veren aşağıdaki web sitesinden yararlanabilirsiniz. Sayfadaki "erkek hamamları" bölümünde listelenen mekanları daha çok tavsiye ederiz.
Turkishbathguide.com/


Bursa'da Eşcinsel Gezinti Yerleri:
Eşcinsel gezinti alanları yani "çark" yerleri eşcinsellerin özellikle dikkatli olması gereken yerlerdir. Buraları keşfeden kötü niyetli kişiler eşcinsellerin cinsel zaaflarından yararlanarak onlara her türlü zararı verebilirler !

Bursa Kültür Parkı
Özellikle akşam saatlerinde gölün etrafındaki yerler eşcinsellerin ve ilgili kişilerin görülebileceği yerlerdir.
Kültür park havuzunun yanındaki banklar da bir site ziyaretçisi tarafından tavsiye edilmiştir. (14/01/2009)
Haritada gör

Bursa Parkı
Ulu Camii yanındaki park ve civardaki yeşillik alanlar akşamları eşcinsellerin buluşma yerlerindendir.
Haritada gör

Yeşil Çay Bahçesi
Çay bahçesi ve civarındaki parklar da az da olsa Bursalı eşcinsellerin rağmen ettiği mekanlardandır.

Size Ziyaretçileri Tarafında Eklenen Yerler
Aşağıdaki yerler bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiş olup, doğrulukları konusunda emin değiliz.

Tophane Yamaçları
Yollayanın Mesajı: "Gece ava çıkmak isteyen Altıparmak üzerindeki Tophane yamaçlarında ve tepenin üstündeki parkta Haşim İşcan Bisaş Parkı) dolaşabilir. Yalnız, karanlık ve ıssız köşeleri olduğundan dikkat edilmesi tavsiye olunur" Mesaj Tarihi: 13/07/2008

Osmangazi Metro ve Kent Meydanı
Yollayanın Mesajı: "Eski garajın yerine yapılan yeni kent meydanı ve yanındaki metro alanı yeni buluşma yerleri olarak kullanılıyor. " Mesaj Tarihi: 19/05/2009
Haritada gör

Metro Parkı
Osmangazi Metro istasyonunun arkası. Bahar Tıp Merkezinin Karşısı.
Genelde saat 22:30'dan sonra, daha çok, bear (ayı) ve bear-severlerin takıldığı bildirilmiştir. (04/09/2007)
Yourumlar: "Bahar Tıp Merkezinin yanındaki park spor aletlerin oraları. Güzel bir mekan, ben keşfettim, sıkıntı olmuyor yani...Özelikle gece geç saatlerde" (14/09/2012)

Havuzlu Park
Gençosman Postanesi'nin yanındaki havuzlu park.
Genelde travesti ve ayı gay'lerin takıldığı bildirilmiştir.
Mesaj Tarihi: 04/09/2007Bursa Lezbiyen Mekanlar
Bursa'da Lezbiyen Mekan, Grup, Dernek ve İnternet Kaynakları
Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Yahoo Türkiye Lezbiyen Grubu
Bu gruba üye olarak Bursa'da yaşayan yada ziyaret eden yabancı lezbiyenlerle tanışabilir, Bursa ile ilgili bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizce'dir.Transcinsel Mekanlar
Bursa Trans Mekan, Grup, Dernek ve İnternet Kaynakları
Kısa adı Bursa Gökkuşağı olan Bursalı travesti ve transseksüeller tarafından başlatılan oluşumun 2006 tarihinde bir dernek kurma girişimi olmuş ancak eylül 2007 başında dernek başkanı transseksüel ve bazı üyeleri çok değişik suçlamalar yanında fuhuş yaptırmak ve çete kurmaktan gözaltına alınmışlardır.

Bursa'da Transseksüel Gezinti (Çark) Bölgeleri:

Aşağıdaki bilgi bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir.
"Bursa, Çekirge'de Kükürtlü dolmuş durağı yanı ve basket sahası çevresi. Geceleri av için çıkan travesti ve transseksüel bazen de gay kılıklı kişileri görebilme olasılığı çok yüksek. Bazen çok iyi tiplerde denk gelebiliyor özellikle gençler arabalarıyla tur atıyorlar."
Mesaj Tarihi: 19/05/2009

Bursa Hayatın Renkleri Derneği
Tam adı Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği olan, ağırlıklı olarak transcinsel aktivistlerin öncülük ettiği LGBTİ dayanışma oluşumu. Dernekle ilgili adres ve iletişim bilgilerini Facebook sayfalarından edinebilirsiniz.

Haber ve Videolar
Mirgün Cabas'la Her Şey'in konuğu- CHP Bursa Osmangazi Bld. Meclis Adayı Transseksüel Öykü Evren Özen
(Yayın tarihi 21 Şub 2014)

Bursa'daki Gay Dostu İşletmeler
Bu kategoride eşcinsellere yönelik hizmet veren ticari kuruluşlara yada pazarlanan ürününün içeriğine bakmadan eşcinsel dostu şirketlere ait bilgilere ücretsiz olarak yer verilecektir. Özellikle Bursa'da eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik hizmet veren spor salonları, güzellik merkezleri, mağazalar, sağlık ürünleri veya erotik ürünler satan kuruluşlar burada yer almak isterlerse bize form sayfası ile ulaşabilirler.

 

Gay Dostu Oteller

Bursa Otelleri - Anında Rezervasyon

Ne yazık ki, Bursa'da resmi olarak gay dostu olan herhangi bir otel bulunmamaktadır. Ancak dünyanın en büyük otel rezervasyon sistemlerinden biri olan Agoda ile yaptığımız anlaşma ile artık Bursa'daki bütün otelleri bir arada görebilecek, fiyatına, kalitesine ve konuk puanlamasına göre sıralayabilecek ve ücretsiz iptal seçenekleri ile anında rezerve edebileceksiniz.
Bursalı Eşcinsellere Yönelik Internet Kaynakları
Bu kategoride Bursa'da eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik içeriği bulunan web sitelerine, internet gruplarına ve eşcinselleri ilgilendiren haberlere ait linklere yer verilecektir.

LGBT Turkey Facebook Grubu
Bodrum dahil bütün Türkiye'deki eşcinsel dostu etkinlikleri takip edebilir, arkadaş edinebilir ve kendiniz de paylaşımlarınızda sayfaya katkıda bulunabilirsiniz.

Yahoo Gay Grubu (İngilizce)
Bu gruba üye olarak Bodrum'da yaşayan yada ziyaret eden yabancı eşcinsellerle tanışabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizce'dir.

Not: Bursa'ya özel açtığımız etkinlik sayfamızı Facebook yönetiminin baskıları yüzünden kapattık. Ayrıtılar için ilgili imza kampanyamıza tıklayınız (Türkçe metin alttadır)


LGBT Dayanışma
Bursa'da Eşcinsel Dernekler ve Eşcinsel Haklarını Savunan Oluşumlar:
Bursa'da trans aktivist Öykü Özen öncülüğünde 2000'li yılların ortalarında bir araya gelen artık faal olmayan Gökkuşağı LGBT dayanışma girişimi baskı ve o zamanki medyada çıkan çok olumsuz haberler sonucu kısa sürede dağılmıştır. Örgütün lideri konumundaki Öykü Özen bir çete kurup diğer travestilere işkence yaptığı gibi uçuk sebeplerle uzun bir süre tutuklu kalmıştır. İşin ilginç tarafı ise o tarihlerde Türkiye'de faal olan diğer LGBT örgütlerinden Lambda ve Kaos GL aktivistleri de yapılan suçlamaları gerçek kabul edip Öykü Özene açık cephe almışlardır. Son olarak da Gökkuşağı oluşumun 2007 yılında yapmayı planladığı dayanışma yürüyüşü Bursa taraftarları adı arkasına saklanan faşist bir güruhun saldırgan açıklamaları nedeniyle Bursa Valiliği tarafından yasaklanmıştır. Bu denemeye gösterilen aşırı tepki de kanıtlamaktadır ki, metropoller hariç eşcinsellik ülkemizde gizli kapaklı yaşandığı sürece kabul edilmektedir. Hali hazırda Bursa'da Uludağ Üniversitesi öğrencileri tarafından 2014 yılında oluşturulan topluluk dışında bir LGBT dayanışma örgütlenmesi bulunmamaktadır.

Bursa Özgür Renkler Topluluğu 
İlk olarak 2013-14 öğretim yılının başında Uludağ Üniversitesindeki LGBT öğrenciler tarafından adlandırılan Özgür Renkler oluşumu, Üniversite yönetiminin engellemeleri nedeniyle 2016 yılında üniversiteden bağımsız olarak dernekleşmiştir. Facebook sayfalarında belirttikleri üzere LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseksüel) bireylerin görünürlüğünü arttırmayı ve cinsel yönelim/cinsiyet kimliği hedefli ayrımcılığa karşı mücadele etmeyi temel meselesi olarak belirlemiştir. Bu hedeflerden yola çıkarak dönem içerisinde film/belgesel gösterimleri, açık toplantılar, paneller, söyleşiler, sempozyumlar, tanışma/kaynaşma toplantıları ve buna benzer çeşitli etkinlikler düzenlemeyi planlamaktadır.

Bursa Hayatın Renkleri Derneği
Tam adı Bursa Hayatın Renkleri ve Özgürlük Derneği olan LGBTİ dayanışma oluşumu. Dernekle ilgili adres ve iletişim bilgilerini Facebook sayfalarından edinebilirsiniz


İlgili Linkler:
Türkiye'deki LGBTİ Örgütlerinin Tam Listesi için Buraya Tıklayınız
Türkiye'de Eşcinsel Hareketin Geçmişi ve Genel Bilgileri için Buraya Tıklayınız
Türkiye'de Eşcinsel Hakları İle İlgili Genel Bilgiler İçin Buraya Tıklayınız
 YEREL HABER, ETKİNLİK VE DUYURULAR


Bu şehirle ilgili haber ve etkinliklere yer vereceğimiz bu bölümde siz de yorumlarınızı Facebook, Twitter, Google+ hesaplarınız üzerinden yada anonim olarak paylaşabilirsiniz. Sayfalarımızda pornografi, küfür, hakaret içeren yorumlar yasaktır.

 

 

Türkiye LGBT Mekanlar Rehberi

İlgili şehirlerdeki eşcinsel yaşam ve gay mekanlar hakkında bilgi almak için şehir isimlerine tıklamanızı rica ederiz.

Adana   *   Ankara   *   Antalya   *   Bodrum   *   Bursa   *   Eskişehir   *   Fethiye   *   İstanbul   *   İzmir   *   Kuşadası   *   Marmaris   *   K.Kıbrıs   *   Diğer