Gay Ankara- Eşcinsel Mekan ve Bilgi Paylaşımı

Ankara Gay Bar Kulüp HamamDikkat: Bu web sitesinde yer alan yerlerin çoğunluğu işletmelerinin doğrudan onayı olmadan, duyumlar üzerine listelenmiştir ve koşulsuz olarak eşcinsel yada eşcinsel dostu olmak durumunda değillerdir. Ayrıca web sitesinde halen yer alan bilgilerde de bize ulaşmamış değişiklikler oluşmuş olabilir. Özellikle web sitesinin ziyaretçileri tarafından bildirilen yerlerin doğruluğu kesin değildir. Verilen bilgilerin ne kadar güncel olduğunu anlamak için varsa belirtilen tarihlere dikkat edilmesi önerilir. Bu uyarılara dikkat edilmemesi durumunda web sitesinde bulunan bilgileri kullanırken yaşayacağınız sorunlar için site sahibi ve yönetimi hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Mekanlar ile ilgili düzeltme yapmak isteyenler, yeni mekanlar bildirmek isteyenler yada bu sitede yer almak istemeyen mekan sahipleri bize iletişim sayfamız yada Facebook sayfamız aracılığı ile ulaşabilirler..  

Bu web sitesinde küfür, pornografi̇ yada kanunlara aykırı her hangi̇ bir içeriğe yer verilmemekle birlikte sayfalarda yer alan bazı bilgiler 18 yaşından küçükler için uygun olmayabilir.


 


Ankara Gay Barlar ve Kulüpleri

Old School, Turuncu, Dimples, Godett gibi ilk açılan mekanlar pek uzun ömürlü olmasa da 90'ların sonundan beri değişik isimde bar ve kulüp Ankaralı LGBT bireylere hizmet vermeye devam etmektedir. Şu an faaliyette olan gay bar kulüpler şunlardır:

Savoy Bistro (12:00-24:00)
Adres:  Meşrutiyet Mah. Konur Sokak No: 8, Kat:4, Kızılay, Ankara
Web: Savoybistro.html (Mekana ait resim, video, harita ve yorumları görmek için tıklayın)
Bütün LGBT bireylere kapısını sonuna kadar açan bir işletme olan Savoy Bistro "dans, müzik, yemek, bar, kutlama ve her türlü eğlence" şeklinde listeledikleri hizmet ve etkinlikleri müşterilerine sunmaktadır. Genelde genç müşteriler takılıyor olsa bile her yaş, tarz ve kesimden insanın görülebileceği mekanın oldukça dost canlısı ve kozmopolit bir ortamı var.

Club Sixtiees (22:00-05:00)
Adres: Tunalı Hilmi Caddesi, Seymenler Pasajı, No 96/69,  Kavaklıdere - Ankara.
Web: Sixtieexclub.html (Mekana ait resim, video, harita ve yorumları görmek için tıklayın)

Ankara'da gay müşterilere hitap eden en eski kulüp olan Sixtiees, zaman zaman değişik şov parti ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. İlk olarak 2008 yılı civarında Tribal adıyla açılan mekan 2010 Eylül ayında yeni adrese taşınmış ve işletmecileri ve çalışanları değişmediği halde bu adreste yer alan eski barın adını alarak Sixtiees adı ile hizmet vermeye devam etmiştir.. Halen Ankara'nın en kalıcı LGBT mekanı olarak başarıyla yoluna devam etmektedir.


 

Gay Dostu Oteller

Ankara Otelleri - Anında Rezervasyon

Ne yazık ki, Ankara'da resmi olarak gay dostu olan herhangi bir otel bulunmamaktadır.. Ancak dünyanın en büyük otel rezervasyon sistemlerinden biri olan Agoda ile yaptığımız anlaşma ile artık Ankara'daki bütün otelleri bir arada görebilecek, fiyatına, kalitesine ve konuk puanlamasına göre sıralayabilecek ve ücretsiz iptal seçenekleri ile anında rezerve edebileceksiniz.Ankara'da Bulunan Gay Dostu MekanlarAlerta Pub
12:00-05:00
Adres:  Kavaklıdere Mahallesi, Olgunlar Cd. No:18,  Çankaya / Ankara
Web: Facebook  & Foursquare & Youtube & EkşiSözlük
Kızılay yakınlarında sabah 05:00'e kadar açık olan, tek başınıza biranızı içebileceğiniz sevimli bir yer. Pembe Hayat derneğinin yayınladığı işletmecileri ile yapılan görüşmenin yer aldığı YouTube videosunda görüleceği gibi açık ve net bir şekilde gay ve trans dostu olduğunu ilan eden Alerta Pub, Ankara'da gay ağırlıklı mekanlara en iyi alternatif sayılabilir.

Sedir Pub & Bar   (06:00-24:00 arası)
Dikkat: Bu mekan gay mekan değildir. Bir site ziyaretçisi tarafından gay dostu mekan olarak bildirilmiştir ancak bilginin doğruluğu işletme tarafından teyit edilmemiştir.
Adres: Sakarya Caddesi, İnkılap Sok No:9/B  Kızılay, Ankara.
Web: Foursquare.com/
Gönderenin Mesajı: "Atatürk Bulvarından Sakarya caddesine girildiğinde soldan 2. sokakta. Oldukça nezih bir yer ve gay dostu. Efemine olmayanlar için bakışmaların yaşanabileceği ve insanlarla kolay diyaloğa girilebilecek bir yer. Sakarya'nın en huzurlu gay dostu mekanı diyebilirim" (17 Şubat 2010)

Ayaz Cafe & Internet  (06:00-24:00 arası)
Dikkat: Bu mekan gay mekan değildir. Bir site ziyaretçisi tarafından gay dostu mekan olarak bildirilmiştir ancak bilginin doğruluğu işletme tarafından teyit edilmemiştir.
Adres: Atatürk Bulvarı, Sıhhiye Ordu Evi Karşısı, Kat 2, Ankara
Gönderenin Mesajı: "Hem internet Cafe, hem de normal cafe. Güler yüzlü, rahat rahat takılabileceğiniz kahvaltı ve diğer tüm kafe hizmetleri olan bir mekan. Pizza, kumpir, tür yiyecek ve ve içecekler mevcut. Sizi rahatsız edenleri de işletme sahibine bildirince hemen uzaklaştırılıyor. " (21 Ağustos 2010) 

Enjoy Bar  (10:30-24:00)
Dikkat: Bu mekan gay mekan değildir. Bir site ziyaretçisi tarafından gay dostu mekan olarak bildirilmiştir ancak bilginin doğruluğu işletme tarafından teyit edilmemiştir.
Adres: Turan Güneş Bulvarı. 4. Cadde. No: 40 Çankaya-Ankara
Gönderenin Mesajı: "Herkes gelebilir. Çok nezih ve samimi bir ortamı var" (26/06/2009) 

Diğer LGBT+ Dostu Mekanlar
Aşağıdaki mekanlar KAOS GL'nin 25 Mart 2011 Tarihli yayınından alınmıştır. Mekanların tutumunda zaman içinde değişiklik olmuş olabilir. Ek yorumlarınızı bekliyoruz.

Eski & Yeni Cafe
Adres: İnkilap Sokak No: 6/A Kızılay
Web: Facebook.com / eskiyeni.bar.ankara
Lady Gaga’dan Ankaralı Namık’a uzanan müzikleriyle Ankara’nın en popüler barlarından biri. Heteroseksüeller, eşcinseller ve transseksüellerin bir arada eğlendiği mekân pek çok konsere ev sahipliği yapıyor. Özellikle bodrum katı LGBT ağırlıklı profiliyle meşhur. Dans etmek ve yeni insanlarla tanışmak için oldukça iyi bir seçim. Zaman zaman adı homofobik ve transfobik olaylar içinde geçse de işletmeciler bunları kişisel olarak çözmekten yana, o yüzden söyleşimizde bu konulara değinilmedi.

Ek yorumlar:
"Pek eşcinsel dostu bir mekan olduğu söylenemez sanırım artık" (24 Ekim 2014, İçimdeki Ayı)

Acme Cafe & Bar
Adres: Konur1 Sokak, No 11/9 Kızılay, Ankara
Web: Foursquare.com/
Oldukça yeni ve özel bir kafe. Dinamitlerden etkilendikleri doğru; fakat homofobik değiller. Güler yüzlü, dostane bir ortamla karşılaşacaksınız Acme’de. Menüsü zengin ve kaliteli, fiyatları uygun. Hint çayını özellikle denemelisiniz.

Araftafaray
Adres: Konur Sokak No: 11/6
Web: Eksisozluk.com/ Foursquare.com
Tuvaletlerinde “kadın/erkek fark etmez, önce insan” yazan, duvarları dev karıncalarla kaplı bir kafe. Oyuncak yapma atölyesine (amigurumi) katılabilir, saçlarınıza rasta yaptırabilir, reggae müziği eşliğinde biranızı ya da sangrianızı yudumlayabilirsiniz.

Ardıç Kitabevi
Adres: Yüksel Caddesi 8/10 Kızılay
Bir çayla bir saat oturabileceğiniz, kitaplarla çevrili, sessiz sakin bir kitabevi-kafe.
Erdinç Tezcan Tan: Birçok eşcinsel arkadaş geliyor, oldukça da rahat hareket ediyorlar. Bizim 10 yıllık bir geçmişimiz var, belli bir duruşumuz var, ayrımcılığa kesinlikle izin vermiyoruz. İnsanlar burada öpüşebilir; fakat abartmamak şartıyla, bu eşcinsel çift için de böyle, heteroseksüel çift için de. Bizim çok yakın olduğumuz eşcinsel dostlarımız var. Gay-friendly bir mekan Ardıç.

Fikrim
Adres: İnkılap Sokak 15-C Kızılay
Web: Facebook.com
İşletmecisinin tarifi ile: "Mekânımızda bütün insanları aynı şekilde ağırlıyoruz, LGBT bireylere yönelik bir ayrımcılık yapmıyoruz. Bizim için önemli olan müşterimizin cinsel kimliği değil, bir başkasını rahatsız edip etmediğidir. Damsız giriş var; fakat bulunduğumuz sokaktan dolayı müşteriyi seçerek almaya çalışıyoruz, yeri geldiğinde de “damsız girilmez” lafını insanları rahatsız edebilecek kişileri almıyoruz. Mekânımız gay-friendly; geyler gelir, travestiler gelir, başka insanları rahatsız etmediği sürece herkes bizim misafirimizdir. Rahatsızlık derken iki erkeğin öpüşmesini kastetmiyorum, insanların başkalarını taciz etmelerine izin vermiyoruz."


Telwe
Adres: Sakarya Caddesi İnkılap Sokak No: 6/C Kızılay
Parti ve konserleriyle İnkılap Sokak’ın bir diğer hareketli mekanı. Eskiyeni’de olduğu gibi bodrum katın LGBT ağırlığı daha fazla.

Planet
Adres: Tunalı Hilmi Caddesi Seğmenler Çarşısı 1. Kat No: 96 B Kapısı
Ankara’nın kadınlara özel tek barı.
Begüm: Önceden Kızılay’daydı yerimiz, kadın ağırlıklı bir mekândı; feminist, lezbiyen ya da heteroseksüel. Geylere de kapımız açıktı; ama önceliğimiz kadınlardı. Kızılay’daki Planet 2010 Şubat’ta açıldı, 5-6 ay açık kaldı. Daha sonra yaz dönemi maddi sıkıntılar başladı, insanlar kapalı mekânlara gelmek istemiyordu, yeni bir yer olduğu için de tam oturmamıştı işlerimiz. Kirayı çıkaramayacağım diye paniklemiştim, o sırada Tribal’den teklif geldi alt katı işletelim diye. Orada işler gerçekten iyiydi; fakat orası satılıp burası alınınca mecbur buraya taşınmak zorunda kaldık. Pasaj içinde olması insanların gelmesini engelliyor görünürlük sıkıntısı açısından. Planet herkese açık; ama Cuma ve Cumartesi akşam 11.30’dan sonra kadınlara özel. Her gün çalışıyoruz öğlen 1’den gece 1’e 2’ye kadar. Giriş 10 lira, 1 içki dâhil. 3-4 kişi gelenlerden parası olmayanlar olunca onları da alıyoruz, “paran yoksa gelme” demiyoruz kimseye. Yeter ki kadınlar gelsin, evlerine kapanmasınlar. Küçük bir kitle geldiği için birbirleriyle çıkıp ayrıldıklarında, küsme durumlarında çok müşteri kaybediyoruz. Benim çevremdeki lezbiyenler daha politik; ama müşteriler genelde sadece eğlenmeye geliyorlar. Geyler arasında da politik olanlardan çok partner arayan ya da sohbet etmek isteyenler geliyor. Trans arkadaşlara da açık Planet tabi ki, kesinlikle bir ayrım gözetmiyoruz. Eski yerimizde Kaos GL dergileri vardı, feminist ya da LGBT toplantıları yapılırdı. Buradaki yerde henüz onu oturtamadık; ama umuyorum zamanla olacak. Eski yerimizde film gösterimleri de yapıyorduk; ama burada çok mümkün değil mekânla ilgili olarak.


Ankara'da Eşcinsellerin Gittiği Sinemalar.


Dikkat: Aşağıdaki mekanlar gay mekanlar değildir. Bu mekanlarla ilgili bilgilerin çoğu internet üzerinden gelmiş olup, işletme sahiplerinin bilgi ve onayı olmadan sadece duyumlar üzerine listelenmiştir. Burada yer alan mekanlar dahilinde etik dışı herhangi bir etkinliğe izin verilmeyeceği gibi; sadece eşcinsel bireylerin cinsel kimliğinden dolayı rahatsız edilmeyecekleri, güvenli oldukları düşünüldüğü için önerilen yerlerdir. İşletme sahipleri burada yer almak istemezlerse, iletişim sayfamız yada Facebook sayfamıza mesaj atarak bize bildirebilirler.

Eti Sineması
Adres: Şehit Gönenç Cad. No: 45. Maltepe, Ankara
Kızılay'a 10-15 dakika yürüme mesafesinde, Demirtepe metro istasyonunun çok yakınında bulunan bu sinemanın girişi viyadük şeklinde üstten geçen Maltepe Köprüsünün (Strazburg Cad) altında yer almaktadır. Bulunduğu binanın diğer tarafı Kızılay'a doğru giden Gazi Mustafa Kemal Caddesine bakmaktadır. Bear,ve orta yaş müşteriler çoğunluktadır.

Kerem Sineması
Adres : Gazi Mustafa Kemal Pasa Bulvari, No: 40, Maltepe, Kızılay, Ankara
Kerem sineması, Kızılay'dan Maltepe yönüne doğru Gazi Mustafa Kemal Caddesinden gelirseniz sağ tarafta, ana cadde üzerinde bulunmaktadır.  Kızılay'a 10 dakika, Demirtepe metro istasyonu ve Eti Sinemasına bir kaç dakika yürüme mesafesindedir.

Efes Sineması
Adres: Izmir Caddesi, No: 16, Efes Pasajı, Kızılay, Ankara.
Hem salon olarak hem de ekranı oldukça küçük bir sinema. Pasaj içinde, dışarıdan belirgin bir tabelası yok. O nedenle caddede sağa sola dikkatle bakmanız gerek bulabilmek için Efes Pasajı şeklinde arasanız daha kolay bulabilirsiniz.


Kapanan Sinemalar.
Daha önce bu kategoride listelenen ancak son yıllarda kapanan bazı erotik film oynatan sinema salonları şunlardır.

- Atlas Sineması, Dışkapı, Ulus, Ankara.
- Uzay Sineması, Yeşerti Sokak, Cebeci, Ankara.
- Başkent Sineması, Maltepe, Kızılay.
 


Ankara'da Eşcinsellerin Gittiği Hamam ve Saunalar.

Dikkat: Aşağıdaki mekanlar gay mekanlar değildir. Bu mekanlarla ilgili bilgilerin çoğu internet üzerinden gelmiş olup, işletme sahiplerinin bilgi ve onayı olmadan sadece duyumlar üzerine listelenmiştir. Burada yer alan mekanlar dahilinde etik dışı herhangi bir etkinliğe izin verilmeyeceği gibi; sadece eşcinsel bireylerin cinsel kimliğinden dolayı rahatsız edilmeyecekleri, güvenli oldukları düşünüldüğü için önerilen yerlerdir. İşletme sahipleri burada yer almak istemezlerse, iletişim sayfamız yada Facebook sayfamıza mesaj atarak bize bildirebilirler.

Yeni Ay Hamamı  (24 saat açık)
Adres : Plevne Cad. No 60, Demirlibahce Mh. Ankara
Web: Mekana ait resim, konum haritası ve yorumları görmek için buraya tıklayın
Ulucanlar semtindeki Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanından Siteler yada Gülveren tarafına giderken 2. ışıklardan hemen önce, sağ tarafta. Hamam, sauna, masaj gibi tipik aktiviteler sağlanmaktadır. Genelde orta yaş ve üstü müşterileri var ancak nadiren gençler de takılmaktadır.

Efes Hamamı (08:00-22:00
Adres : Denizciler Caddesi, Ulus, Ankara
Web: Mekana ait resim, konum haritası ve yorumları görmek için buraya tıklayın
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiş ve özetle şu şekilde tarif edilmiştir.
Yorum: "Gay mekan değil ama çalışanları konuksever olan, genelde sakin bir hamam. İş çıkışı saatlerinde ve hafta sonu daha kalabalık oluyor. Yeğenbey Vergi Dairesinin karşı tarafında, Efes otelinin altında yer almaktadır" (18 Mayıs 2013)

Başkent Hamamı
Adres:  Uzunyol Sok 49/C   Altındağ, Ankara.
Web: Mekana ait resim, konum haritası ve yorumları görmek için buraya tıklayın
Dikkat Bu mekanla ilgili bildirim internet üzerinden gelmiş olup bilginin doğruluğu ve mekan sahiplerinin yaklaşımı bilinmemektedir.
Yorumlar : "Temiz denilebilecek bir hamam. Müşterileri ağırlıklı olarak olgun kişiler. Saunası ve Klasik göbek taşı etrafına dizilmiş kabinlerde kurnaları olan bir hamam. Bazı kısımlar 3 kişilik. Hamam personeli saygılı ve güler yüzlü kişiler.. Akşam 8:00 civarında kapanıyor. Müşteri yoğunluğu genelde hafta sonları öğleden sonra akşam saat 5-6'ya kadar." (14 Ocak 2018).

Taksim Hamamı (Kapanmıştır)
Adres : Yıldırım Beyazıt Meydanı, No:3 Altındağ Merkez, Altındağ, Ankara
Ağustos 2016 tarihinde gelen bir mesaja göre bu mekan tamamen kapanmıştır. Her hangi bir yanlışlık varsa Facebook sayfamıza mesaj atarak bize bildirebilirsiniz. 

Düzeltmeler:
- Daha önce sitemizde yer alan  Ulus, Denizciler Caddesinde bulunan hamam gay dostu bir işletme olmadığını belirterek web sitemizde yer almak istemediğini bildirmiştir. 
"Hamamımızda eşcinsellere hizmet vermiyoruz sayfanızdan kaldırılmasını rica ediyorum.Resmen LGBT dostu olmayan bir mekandır" (27 Eylül 2021)

- Daha önce sitemizde yere alan Ulus, Adnan Saygun Caddesinde bulunan hamam sahiplerinin isteği üzerine sitemizden çıkarılmıştır.
"Bizim hamamımızda eşcinsellere özel hizmet yoktur ve internette yazdığımda bu sayfada yer alıyor benim haberim olmadan siteye koyulmuş en kısa sürede kaldırılmasını rica ediyorum " (23 Kasım 2017)

- Bir zamanlar Ankara'lı eşcinseller arasında en popüler hamamlarından biri olan ve eski adıyla Ş. Hamamı olarak ta bilinen Samanpazarı'ndaki M. Hamamının yeni sahipleri web sitemiz üzerinden eşcinselleri müşteri olarak kesinlikle istemediğini belirten mesajlar yollamışlardır. (04/03/2009)
 
Ankara Gay Dostu Fitness & Spor Merkezleri.


Ankyra Wolt Spor Merkezi
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad . Balgat, Ankara.
Web: Ankyraspor.com/ & Facebook Foursquare
Konya Yolu üzerinde, Taner Kışlalı Spor Salonu yakınlarındadır. "Gayet temiz ve kaliteli bir mekan. Müşterileri arasında azımsanmayacak sayıda eşcinsel olmakla birlikte sadece spor yapmak ve tanışmak için uygun bir ortam" mesajı ile bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir. Bu bilgi mekan sahiplerinde onaylanmamış olup doğruluğu kesin değildir. (29 Kasım 2010)

Bu mekanla ilgili diğer yorumlar:
"Spor yapmak için iyi bir yer. Çalışanlar oldukça ilgili ve güler yüzlü.Saunası ve buhar banyosu da güzel. Gay'lerin "spor" yapmalarına uygun.Tanıdık simalar gördüğüm ve bir iki gay tanıdığımın gittiği bir mekan ancak dikkatli olmakta fayda var. Üyelik yıllık olmakla birlikte biraz pahalı ama verilen ücrete değer. Spor seven gay'ler için tavsiye edebilirim. Konya yolu üzeri, Yapı sitesi altında" (06 Aralık 2010)
Ankara Eşcinsel Çark / Gezinti Yerleri:

Eşcinsel gezinti alanları yani "çark" yerleri eşcinsellerin özellikle dikkatli olması gereken yerlerdir. Buraları keşfeden kötü niyetli kişiler eşcinsellerin cinsel zaaflarından yararlanarak onlara her türlü zararı verebilirler.

Gençlik Parkı
Özellikle Ulus'a yakın giriş kapısının girişe yakın sağ tarafına doğru havuz kenarı ve civarı. Burada toplu alarak dolaşan gençlere pek bulaşmamakta fayda var. Zaman zaman gasp ve saldırı olaylarına rastlandığı duyumu alınmaktadır.

Güven Park
Park Ulus-Kızılay arasındadır. Geç saatlerde zaman zaman tehlikeli tipler takılıyor.

Seymenler Parkı
Seymenler Parkı Ankara'da Çankaya'nın üst tarafında yer alan bir parktır. Çok belirgin bir aktivite olmamakla birlikte akşam saatlerinde tavsiye edilebilir.

Karum AVM  Ankara
Kavaklıdere semtinde, Sheraton oteli civarında yer almaktadır. Genç eşcinsellerin uğrak yerlerindendir.

Kızılay Parkı, Ankara
Ankara Kızılay'daki parkta akşam saatlerinde zaman zaman eşcinsellere rastlansa da çok canlı bir ortam yoktur.

Atatürk Bulvarı, Kızılay
Ankara, Kızılay semtinin en popüler alışveriş ve gezinti bölgelerinden olan ana caddesinde de zaman zaman eşcinsel arkadaşlara rastlanılabilir. Geceleri travestilerin "çarka" çıktığı caddelerdendir.

Yüksel Caddesi, Kızılay
Ankara`da eylemlerin ve basın açıklamalarının ortak noktası olan Yüksel Caddesi de gündüzleri zaman zaman eşcinsellerin ve akşamları da travesti ve transseksüellerin görülebileceği caddelerdendir.

Hacettepe Acil Servis'in altındaki park.
Burası bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiş olup verilen bilgilerin doruluğu kesin değildir. Hacettepe Hastanesi Adnan Saygun caddesi, Sıhhiye köprüsü civarındadır.
"Hacettepe hastanesi büyük acil girişinin altında tren yolu paraleli. Aktif pasif her iki kesimde takılıyor bazen tehlikeli tipler de geliyor dikkatli olun. Bear (Ayı) ağırlıklı gezinti yeridir" (03/12/2008)

Opera Köprüsü Civarı
Burası bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir.
"Opera köprüsünün altı ve yanındaki gezinti yeri. Gay dostlarımız için güzel ve nezih bir çay bahçesi ve oturma amaçlı güzel bir yer. Adliye sarayının tam dibinde ve opera köprüsünün altı ve yan tarafındaki parklar da arkadaş edinmek için ideal." (30 Haziran 2011)

Et Balık Kültür Parkı
Burası bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir.
"Sessiz sakin ve karanlık yeşillikler içinde güzel bi mekan. Akköprü metro köprünün altına çıkışı (11 Temmuz 2017)

Kurtuluş Parkı, Ankara
Burası bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir.
"Kurtuluş Kavşağından Kolej yönüne giderken sağ tarafta kalan parkın yol kenarındaki bankları özellikle gece saatlerinde saat 23.00 ve sonrası gaylerin çok tercih ettikleri bir alan." (07/11/2015)

Nasreddin Hoca Parkı, Yenimahalle, Ankara
Burası bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir.
" Yenimahalle, Ostim de bulunan Ostim Hotel Parkın arkasındaki park gaylerin özellikle öğlenleri veya aksam saatlerinde sıklıkla gezinti yaptığı yerdir.Banklara oturup gözlem yapmak yeterlidir." (8 Haziran 2018)Ankara Lezbiyen Rehberi

Ankara'da Lezbiyen Mekan, Grup, Dernek ve İnternet Kaynakları.
Elimizdeki verilere göre Ankara'da sadece lezbiyenlere yönelik hizmet veren bir mekan ve oluşum bulunmamaktadır. Bununla birlikte aşağıdaki mekanlar lezbiyen dostu olarak önerilebilir.

Savoy Bistro (12:00-24:00)
Adres:  Meşrutiyet Mah. Konur Sokak No: 8, Kat:4, Kızılay, Ankara
Web: Savoybistro.html (Mekana ait resim, video, harita ve yorumları görmek için tıklayın)
Bütün LGBT bireylere kapısını sonuna kadar açan bir işletme olan Savoy Bistro "dans, müzik, yemek, bar, kutlama ve her türlü eğlence" şeklinde listeledikleri hizmet ve etkinlikleri müşterilerine sunmaktadır. Genelde genç müşteriler takılıyor olsa bile her yaş, tarz ve kesimden insanın görülebileceği mekanın oldukça dost canlısı ve kozmopolit bir ortamı var.Ankara Transcinsel Rehberi

Ankaralı Trans Mekan, Grup, Dernek ve İnternet Kaynakları
Dikkat: Aşağıdaki mekanla ilgili bilgi internet üzerinden gelmiş olup doğruluğu kesin değildir. Mekan sahibi burada yer almak istemezse, form sayfamız yolu ile bildirebilir. Bu bölümdeki mekanları çoğu eski tarihlerde eklendiği için geçerli olmayabilir.

Travesti & Transseksüel Barlar ve Kulüpler
Dikkat: Aşağıdaki mekanlar eski tarihili bildirimler olup kapanmış olma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Grafiti Club (23:00-05:00)
Adres: Reşat Nuri Sokak, Hoşdere Caddesi

Boncuk (Sunlight) Bar (23:00-05:00)
Adres: Atakule karşısı, Çankaya, Ankara.

S... Club (21:00-04:00)
Adres: Uğur Mumcu Caddesi No:98 (GOP), Çankaya - Ankara


Travesti & Transseksüel Dayanışma Dernekleri

Pembe Hayat
Ankara merkezli özelikle travesti ve transseksüellere yapılan baskılarla mücadele etmeyi amaçlayan oluşum. Web sitelerinde oluşumla ilgili kısaca şu bilgiler yer almaktadır: Derneğin adı "Pembe Hayat lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel Dayanışma Derneği"dir. Kısa adı “Pembe Hayat LGBTT Derneği'dir. Derneğin Merkezi Ankara'dadır. Pembe Hayat Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel Dayanışma Derneği’nin amacı, lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüellerin, eşcinsel varoluşlarını gerçekleştirme ve kendilerini yetiştirerek toplumsal barış, huzur ve refahın gelişmesine bireysel, toplumsal, kültürel hayat ve davranışlarıyla katkıda bulunabilmelerine destek olmaktır. Ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret ediniz:
Web: www.pembehayat.org/  &  Facebook.com/Pembe-Hayat

Kırmızı Şemsiye
Web: Facebook.com/KirmiziSemsiye
Adres:Konur 2 Sokak 44/8, Ankara, Türkiye
Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Türkiye’deki savunmasız ve dezavantajlı toplumsal gruplar içerisinde yer alan seks çalışanlarının cinsel sağlık ve insan hakları noktasındaki sorunlarını gündeme taşımak, bu sorunlara karşı çözüm önerileri geliştirmek ve yetkililer nezdinde toplumsal cinsiyet eşitliği, adalete erişim, sosyal politikaların geliştirilmesi, kamu sağlığı, ayrımcılık ve nefret suçları ile mücadele ve benzeri diğer konularda savunuculuk çalışmaları yapmak niyetiyle projeler geliştirmek amacını taşır

Ankara'daki Gay Dostu İşletmeler ve Şirketler

Bu kategoride eşcinsellere yönelik hizmet veren ticari kuruluşlara yada pazarlanan ürününün içeriğine bakmadan eşcinsel dostu şirketlere ait bilgilere ücretsiz olarak yer verilecektir. Özellikle Ankara'da eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik hizmet veren spor salonları, güzellik merkezleri, mağazalar, sağlık ürünleri veya erotik ürünler satan kuruluşlar burada yer almak isterlerse bize form sayfası ile ulaşabilirler.

Mek'an Sahne
Adres: Adres : Konur 2 Sokak, 73 numara / Kızılay 
Web: Facebook & Twitter
24 Kasım 2014 tarihinde Pembe Hayat derneğinin düzenlediği "Dilek İnce Giysi Bankası Açılışı & Nefret Suçlarıyla Mücadele Onur Ödülü Töreni"'ne de ev sahipliği yapan tiyatro grubu. Mimesis Dergisinde yer alan tanıtımları şu şekildedir: "Ankara merkezli Domus Sanat Çiftliği’nden ayrılan isimlerin kurduğu Mek’an Sahne, ağırlıklı olarak “anlatı” metinleri çalışan bir topluluk. Ekip, kendini tarihin dışladığı ‘öteki’ seslere ses arayan bir oluşum olarak tanımlıyor. Seyirciyle oyuncunun karşılaşmasını kolaylaştıran bir form olduğu için de anlatıya özel bir dikkat gösteriyorlar...". (Devamını Oku)

B&B Beauty Land
Web: Facebook & Foursquare
Adres: Mutlukent Sitesi 1948 Sok, No:12 , Ümitköy, Ankara.  (Galeria AVM arkası)
"LGBTdostu, düşünce ve cinsiyet ayırt etmeksizin insana olan saygımızdan dolayı herkese açık güzellik merkezidir. Lazer epilasyon, solaryum cilt bakımı, ipek kirpik. Çalışma saatleri hafta içi 9:30-18:30 Cumartesi 9:30-19:30 Cumartesi" (20 Ağustos 2019)

Kuaför Sekçuk Günal
Adres : Konur Sokak No: 13/3 Kızılay, Çankaya, Ankara
Web : Facebook
Bu işletme KAOS GL de yayınlanan bir haber üzerine web sitemizde listelenmiştir:
"Selçuk Günal Kuaför, üniseks bir kuaför, dahası LGBTİ dostu. “Kim olursa olsun buraya rahatlıkla gelebilir," diyor Selçuk. LGBTİ’lerin kendileri olabileceği bir yer burası: “Gelip mutfakta muhabbet edebilirler; salon ferah, rahat rahat oturabilirler. Burada kesinlikle ‘a bu eşcinsel, a bu trans’ olmaz. İki yıldır buraya ağırlıklı olarak eşcinseller geliyor. Selçuk, “her kuaförün kolay kolay yapamayacağı şeyler”de oldukça iddialı: “Rahatlıkla saça gökkuşağı yapabilirim. Onun dışında saç bakımı ve cilt bakımı konusunda da iyiyim.”
Haberin tamamı için: http://kaosgl.org/sayfa.php?id=17660 

Semka & Filka 09.00-20.00
Adres : Mithatpaşa Caddesi 8/3 Kızılay, Ankara - Türkiye
Web: Facebook.com
Yorumlar : "Ankara'da gay müşterilerimize hizmet veren tek ağda bakım salonu. Manikür, pedikür, ağda, cilt bakımı ve kaş düzeltme. " (16 Eylül 2011)


Ankaralı Eşcinsellere Yönelik Internet Kaynakları

Bu kategoride Ankara'lı eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik içeriği bulunan web sitelerine, internet gruplarına ve eşcinselleri ilgilendiren haberlere ait linklere yer verilecektir.

Ankara Ayıları (Bears of Ankara)
Ankara ve civarında yaşayan ayı / bear arkadaşları bir araya getirmeyi amaçlayan ve zaman zaman değişik etkinlik ve organizasyonlar yapan, ağırlıklı olarak internet üzerinde faal olana eşcinsel arkadaşlık gurubu. Facebook sayfalarından iletişime geçebilir ve etkinliklerini takip edebilirsiniz:

LGBT Haber Magazin
Bu Facebook sayfasında Ankara dahil bütün Türkiye'deki eşcinsel dostu etkinlikleri takip edebilir, arkadaş edinebilir ve kendiniz de paylaşımlarınızda sayfaya katkıda bulunabilirsiniz.

Yahoo Gay Grubu (İngilizce)
Bu gruba üye olarak Ankarada yaşayan yada ziyaret eden yabancı eşcinsellerle tanışabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizce'dir.

Not: Ankara'ya özel açtığımız etkinlik sayfamızı Facebook yönetiminin baskıları yüzünden kapattık. Ayrıtılar için ilgili imza kampanyamıza tıklayınız (Türkçe metin alttadır)Ankara'da Eşcinsel Dernekler ve Eşcinsel Haklarını Savunan Oluşumlar:

Ankaralı eşcinsel gruplar son yıllarda oldukça cesaret verici etkinlikler gerçekleştirmişlerdir. Bu gruplar sadece eşcinselleri doğrudan etkileyen konular dışında, diğer azınlıkları, ezilen diğer kesimleri ve toplumun genelini ilgilendiren eylemlere katılarak eşcinselliğin sadece cinsellik eksenli olmadığını kanıtlamış aynı zamanda bu tavırları ile toplumun genel kesimlerinde de olumlu izlenimler bırakarak insanların eşcinselliğe bakışında bir tür yeni dönem başlatmış sayılabilirler. Bu "ortak" eylemlerin devamını diliyoruz.

Kaos GL
Adres: Adres Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 29/12 06440 Kızılay - ANnkara
Web: Kaosgl.com  &  Facebook
Türkiye'de Eşcinsel içerikli ilk periyodik yayın yapan dergiyi yayınlayan Kaos GL Kaos Gey Ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar Ve Dayanışma Derneği adı ile resmen dernekleşen ilk eşcinsel örgüt unvanını da elinde bulundurmaktadır. Dernek tüzüğünün 1. maddesi aynen şu şekildedir: Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği’nin (Kaos GL) amacı, kadın eşcinseller ile erkek eşcinsellerin özgürlükçü değerleri benimsemelerine, eşcinsel varoluşlarını gerçekleştirme ve kendilerini yetiştirerek toplumsal barış, huzur ve refahın gelişmesine bireysel, toplumsal, kültürel hayat ve davranışlarıyla katkıda bulunabilmelerine destek olmaktır. Dernek, kadın eşcinseller ile erkek eşcinsellerin özgürlük, adalet ve barışı temel değerler olarak kabul etmesine; dil, ırk, renk, cinsiyet, cinsel yönelim, felsefi inanç, din, mezhep, bölge ayrımı yapmaksızın insan haklarını bütün insanların hakkı olarak görmesine; hayatın her alanında cinsel yönelim ayrımcılığına karşı mücadele edebilmesi yönünde yardımcı olacak kültür, eğitim, sanat, spor faaliyetlerini ve buna benzer diğer faaliyetleri bilfiil yürütür veya bu çerçevede yürütenlere madden ve manen destek sağlamaya çalışır.

Pembe Hayat
Web: Pembehayat.Org  &  Facebook  &  YouTube
Ankara merkezli özelikle travesti ve transseksüellere yapılan baskılarla mücadele etmeyi amaçlayan oluşum. Web sitelerinde oluşumla ilgili kısaca şu bilgiler yer almaktadır: Derneğin adı "Pembe Hayat lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel Dayanışma Derneği"dir. Kısa adı “Pembe Hayat LGBTT Derneği'dir. Derneğin Merkezi Ankara'dadır. Pembe Hayat Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti, transseksüel Dayanışma Derneği’nin amacı, lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüellerin, eşcinsel varoluşlarını gerçekleştirme ve kendilerini yetiştirerek toplumsal barış, huzur ve refahın gelişmesine bireysel, toplumsal, kültürel hayat ve davranışlarıyla katkıda bulunabilmelerine destek olmaktır. Ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret ediniz:


Kırmızı Şemsiye
Web: Facebook.com / Kirmizi Semsiye
Adres:Konur 2 Sokak 44/8, Ankara, Türkiye
Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Türkiye’deki savunmasız ve dezavantajlı toplumsal gruplar içerisinde yer alan seks çalışanlarının cinsel sağlık ve insan hakları noktasındaki sorunlarını gündeme taşımak, bu sorunlara karşı çözüm önerileri geliştirmek ve yetkililer nezdinde toplumsal cinsiyet eşitliği, adalete erişim, sosyal politikaların geliştirilmesi, kamu sağlığı, ayrımcılık ve nefret suçları ile mücadele ve benzeri diğer konularda savunuculuk çalışmaları yapmak niyetiyle projeler geliştirmek amacını taşır.

Ankara Gökkuşağı Aile Grubu
Web: Facebook.com / groups /1578172509105901/
Ankara Gökkuşağı Aile Grubu aile üyeleri ya da yakınları arasında kendisini LGBTİ olarak tanımlayan ya da cinsel yönelim/cinsiyet kimliği ile ilgili sorunlar yaşayan, sorgulama sürecinde olan kişilerin bir araya gelerek oluşturdukları, 2010 yılından itibaren düzenli toplantılar yapan bir gruptur. Bu facebook grubu başta ile grubu katılımcıları olmak üzere, LGBTİ bireyleri ve ailelerini bir araya getirmeyi amaçlayan, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim ayrımcılığına karşı farkındalık oluşturmaya çalışan ve bunlara karşı mücadele eden arasında iletişimi ve etkileşimini kolaylaştırmak ve arttırmak üzere oluşturulmuştur.

STGM
Web Sitesi: http://www.stgm.org.tr/ 
Eşcinsel oluşumları da destekleyen AB destekli Sivil Toplum Geliştirme Merkezi, Türkiye'de sivil toplum hareketini geliştirme amacı ile kurulmuştur. Sitelerinde kendilerini kısaca şu şekilde tanıtmaktadırlar:
"Derneğin vizyonu 'Güçlü ve Demokratik bir Sivil Toplum'dur. Güçlü ve demokratik bir sivil toplum ulaşılmasını hedefleyen STGM'nin misyonu
•sivil toplum içinde katılımcılığın ve demokrasinin gelişimi,
•örgütlülüğün ve özerkliğin güçlendirilmesi,
•sivil toplumun karar alma süreçlerinde söz sahibi olması
Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Etkin Katılım İçin Sivil Toplumun Gelişimi Projesi’nin 20 aylık toplam bütçesi 2 milyon 200 bin Avro’dur
Adres: 708.sok. (eski 89.sok.) 14/9 06550 Yıldız Çankaya/ANKARA Tel : (312) 442 42 62 (pbx) .

İlgili Linkler:
Türkiye'deki LGBTİ Örgütlerinin Tam Listesi için Buraya Tıklayınız
Türkiye'de Eşcinsel Hareketin Geçmişi ve Genel Bilgileri için Buraya Tıklayınız
Türkiye'de Eşcinsel Hakları İle İlgili Genel Bilgiler İçin Buraya Tıklayınız

 

Gay Dostu Oteller

Ankara Otelleri - Anında Rezervasyon

Ne yazık ki, Ankara'da resmi olarak gay dostu olan herhangi bir otel bulunmamaktadır. Ancak dünyanın en büyük otel rezervasyon sistemlerinden biri olan Agoda ile yaptığımız anlaşma ile artık Ankara'daki bütün otelleri bir arada görebilecek, fiyatına, kalitesine ve konuk puanlamasına göre sıralayabilecek ve ücretsiz iptal seçenekleri ile anında rezerve edebileceksiniz.


 YEREL HABER, ETKİNLİK VE DUYURULAR


Bu şehirle ilgili haber ve etkinliklere yer vereceğimiz bu bölümde siz de yorumlarınızı Facebook, Twitter, Google+ hesaplarınız üzerinden yada anonim olarak paylaşabilirsiniz. Sayfalarımızda pornografi, küfür, hakaret içeren yorumlar yasaktır.

 

 

Türkiye LGBT Mekanlar Rehberi

İlgili şehirlerdeki eşcinsel yaşam ve gay mekanlar hakkında bilgi almak için şehir isimlerine tıklamanızı rica ederiz.

Adana   *   Ankara   *   Antalya   *   Balıkesir   *   Bodrum   *   Bursa   *   Çanakkale   *   Denizli   *   Diyarbakır   *   Düzce   *   Eskişehir   *   Fethiye   *   Gaziantep   *   İstanbul   *   İzmir   *   Kocaeli   *   K.Kıbrıs   *   Kuşadası   *   Manisa   *   Marmaris   *   Mersin   *   Sakarya   *   Samsun   *   Sivas   *   Şanlıurfa   *   Diğer