Gay İzmir- Eşcinsel Mekan ve Bilgi Paylaşımı

İzmir Gay Bar Kulüp Hamam


Dikkat: Bu web sitesinde yer alan yerlerin çoğunluğu işletmelerinin doğrudan onayı olmadan, duyumlar üzerine listelenmiştir ve koşulsuz olarak eşcinsel yada eşcinsel dostu olmak durumunda değillerdir. Ayrıca web sitesinde halen yer alan bilgilerde de bize ulaşmamış değişiklikler oluşmuş olabilir. Özellikle web sitesinin ziyaretçileri tarafından bildirilen yerlerin doğruluğu kesin değildir. Verilen bilgilerin ne kadar güncel olduğunu anlamak için varsa belirtilen tarihlere dikkat edilmesi önerilir. Bu uyarılara dikkat edilmemesi durumunda web sitesinde bulunan bilgileri kullanırken yaşayacağınız sorunlar için site sahibi ve yönetimi hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Mekanlar ile ilgili düzeltme yapmak isteyenler, yeni mekanlar bildirmek isteyenler yada bu sitede yer almak istemeyen mekan sahipleri bize iletişim sayfamız yada Facebook sayfamız aracılığı ile ulaşabilirler..  

Bu web sitesinde küfür, pornografi̇ yada kanunlara aykırı her hangi̇ bir içeriğe yer verilmemekle birlikte sayfalarda yer alan bazı bilgiler 18 yaşından küçükler için uygun olmayabilir.


 
İzmir'de Gay Barlar ve Kulüpler
İzmir son yıllarda hem eşcinsel dayanışma hareketi hem de eşcinsel gece yaşamı açısından büyük bir gelişme kaydetmiştir. İzmir'de eşcinsel müşterilere hizmet veren bar ve kulüpler şunladır:

Rainbow Cafe Bar (12:00-02:00)
Adress: Cumbalı (1448) Sokak , No:10, Kıbrıs Sehitleri Caddesi, Alsancak, Izmir.
Web:  Facebook.com / Rainbow & Facebook.com / Groups /
Eski adı le Gullüm Cafe Bar, 2016 yılının başında ismini değiştirerek Rainbow adı ile İzmir'in eşcinsel camiasına hizmet vermeye devam etmekte. Hafta için genelde akşam saatlerinde yoğun olan ve Cafe & Bar formatında hizmet veren, Cuma ve Cumartesi geceleri ise kulüp olarak daha geç saatlere kadar hizmet veren mekan 2014 yılının başında hizmete girmiştir. Hafta içi bazı günler kapalı olabilmektedir. O yüzden Facebook sayfasını takip etmekte fayda var. Kendi facebok sayfalarında kısa tanıtımları şu şekildedir. "Alsancak Kıbrıs şehitlerinde bulunan Ekmekici sokağında (Cumbalı Sokak) 1448 sk No 10 da hizmete giren Gullüm Cafe'ye tüm dostlarımızı bekliyoruz."

Ehli Keyif Cafe & Bar (12:00-02:00)
Adres :850 Sok. No:43 Üçüncü Beyler, Kemeraltı/Konak, 35250 Konak/İzmir.
Web: Facebook.com/Ehli-Keyif-GAY-BAR
İlk olarak Şubat 2011 bir site ziyaretçisi tarafından bildirilen mekan Nisan 2011'de işletmecileri tarafından da gay ağırlıklı bir mekan olarak teyit edilmiştir. İşletmecilerinde Gelen mesaja göre cafe & bar tarzındaki bu mekanda "dans, sohbet, bar gibi etkinlikler sağlanmaktadır. Öğlen 12:00'dan Gece 02:00'a kadar açıktır. " (23 Nisan 2011 tarihinde eklenmiştir)

Bu mekanla ilgili yorumlar:
"İzmir'de yeni bir anlayışla gay dostlarımızın sadece erkeksi gay ağırıklı Marjinal gay dostara hizmet veren bir mekandır. Bütün Dostlarımızın destek olmalarını bekleriz. Gizlilik İlk prensibimizdir her ne konu olursa olsun bizim gibi düşünen ve yaşayan herkezi yanımız da görmek isteriz.. cumartesi geçeleri eğlence ehli Ehli Keyif'te yaşanır. Girişlerimiz 10 TL yerli içki ikramızdır. Bütün içkiler 8 TL dir. Çalışma Saatleri : Sabah Açılış : 12:00 Gece Kapanış : 02.00. Ehli Keyif Gay Bar" (6 Haziran 2014 tarihli İşletmenin Facebook duyurusudur)

"Salepçioğlu Camii karşısında. Gay Ağırlıklı. Genellikle maskülen gayler takılıyor." (27 Şubat 2011)

Cix Club
Adres: 1448 Cumbali Sok, No: 5/B,  Alsancak, İzmir.
Web: Facebook.com/cixclubalsancak
Ege palas oteli arkasında, hem gay hem travestilerin gittiği, bar ve dansing olarak işletilen miks bir mekandır. İşletmecileri tarafından listemize şu mesajla eklenmiştir. "Sınırsız müzik ve eğlence için tüm gay'leri bekliyoruz" (Haziran, 2004)

Bu mekanla ilgili yorumlar:
"İşletmenin sahibi de transseksüel olduğu için travesti ve transseksüel ağırlığı var, geri kalanlar ise genelde rentboy ve onların müşterileri. Dejavu'nün İzmir versiyonu gibi. Müzik underground tekno, giriş 13 YTL, Ka'ya göre çok daha kalabalık" (19/07/2008)
"Su an İzmir'de gay travesti transseksüellere hitap eden CİX bar. Ve lezbiyenlere... Ayrica Ka bar var. Bir de gay'lere hizmet veren Gullüm Cafe var 5 ay önce açıldı (27 Haziran 2014)

Club KA (21:00-04:00)
Adres: 1471 Sokak No:45/A, Alsancak - İzmir.
Kalite olarak hiç hak etmemesine rağmen fahiş fiyatları olan, içerisi genelde bomboş olduğu için müşteriler görüp kaçmasınlar diye hafta içinde bile giriş fişi kesilen, devamlı takılan trans arkadaşlar haricinde ağırlıklı olarak tekin olmayan rent-boy'ların takıldığı; üstüne üstlük işletme sahibi ve personelinin son derece kaba ve müşterilerine her an dövecekmiş gibi davranma cüretine sahip oldukları, kazıklanma ihtimalinizin yüksek olduğu, 30 yıl öncesinin batakhanelerinin zihniyeti ile çalıştırılan garip bir mekan. Kısacası, İzmir'de bir LGBT mekana gitmek zorunda hissediyorsanız en son tavsiye edilecek yer burası. Buna rağmen görmek isteyenler varsa mekanın bulunduğu 1471 Sokak Alsancak'ın İzmir limanına ve Alsancak garına yakınca bir yerindedir. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nden gidilmesi halinde ise askeriyeyi geçtikten sonraki ikinci sokağın sonunda yer almaktadır. Çok eskiden aynı adreste 100BİN100 adındaki çok benzer tarza sahip olan kulüp varmış.

Ziyaretçi Yorumları
"İzmir'e yolumuz düşünce web sitelerimizde 10 seneye yakındır yer verdiğimiz, Facebook sayfalarımızda devamlı reklamlarını paylaştığımız bu mekanı bir de kendi gözümüzle görmek için şöyle bir uğrayalım dedik, ama bin pişman olduk. Kim olduğumuzu, niye geldiğimizi açıklamaya çalışırken dışarıda bir yerde duran ve kapıdaki görevli tarafından mekanın sahibi (!) olduğu söylenen karanlık yüzlü, orta yaşlı eşcinsel arkadaş Yılmaz Morgül'e çok benzeyen kadınsı yüz hatlarına rağmen bizimle adeta bir mafya elemanı edası ile azarlar gibi konuşmaya başladı. Arkadaşın tek derdi bize içeri girmeden önce fiş kesmekti. İşin kötüsü ertesi sabah erkenden gemi ile Yunan adalarına gitmemiz gerektiği için bu terbiyesiz şahsa ağzının payını gerektiği gibi verme imkanımız da yoktu. Aksi taktirde durduk yere karakolluk olmamız işten bile değildi. Yanımdaki arkadaşla birlikte şahit olduğumuz traji-komik olay karşısında ağzımız açık kalarak bu karanlık mekandan bir daha dönmemek üzere sessizce uzaklaştık." (19/08/2015)

Boncuk Birahanesi 
Adres: Fevzipaşa Bulvarı, Basmane, İzmir. Basmane Garına yakın, Nil Otel'in yanında.
Bu mekanla ilgili bilgi çok eski bir zaman ait olup son durumu bilinmemektedir. Güncel bilgisi olan arkadaşlar bize form doldurarak yada Facebook sayfamıza mesaj yollayarak bildirebilirler. Bilindiği kadarı ile feminen eşcinseller ve bıyıklı biseksüel "laço"ların çoğunlukta olduğu birahane tarzı bir mekandır.


Kapanan Mekanlar
Aşağıda daha önce sitemizde yer alıp kapanan mekanlar listelenmiştir.
100bin100 - Şimdi KA Club olarak hizmet veren mekanın
Papirüs Disco Bar - Kıbrıs Şehitleri Cd. Alsancak
Angle Bar - Kıbrıs Şehitleri Caddesi
Zilli Bar - Cumhuriyet Bulvarı, Alsancak/Izmir.
Mix Bar - Cumhuriyet Bulvarı No:347/A - İzmir.


İzmir'de Bulunan Gay Dostu Mekanlar
Aşağıda yere alan mekanlar sahiplerinin onayı olmadan site ziyaretçilerimizin tavsiyeleri üzerine listelenmiştir. Bu mekanlarla ek yorumlarınızı göndermenizi bekliyoruz.

Telvin Cafe Bar (12:00-24:00)
Dikkat: Bu mekan bir site ziyaretçisi tarafından Temmuz 2012 de bildirilmiştir.
Adresi :1462 Sokak 6/B ( Kıbrıs Şehitleri Caddesindeki Garanti Bankası'ndan sonraki ilk sağ)
Bu mekanın müşterisiyim. Sahibi gay dostu heteroseksüel iletmedir. Faaliyet Saatleri 12.00- 24.00 arasıdır. (4 Temmuz 2012)

Pera Patisserie (07:30-24:00)
Bir site ziyaretçisi tarafından gay-dostu bir mekan olarak bildirilmiştir. Mekan sahibinin onayı olup olmadığı bilinmediği için ziyaret edenlerin bu bilgiyi dikkate almaları tavsiye olunur.
Adresi :Cumhuriyet Bulvarı, No:56, Gümrük, İzmir.
Yorumlar : "Konak Pier AVM'nin köşesindeki İş Bankası'nın karşısında. Çok kaliteli insanların geldiği kimsenin rahatsız olmadan partneri ile olacağı güzel ve nezih bir işletme. Kaliteli Dünya kahveleri leziz pasta ve yiyecekler tavsiye edilmektedir. Faaliyet saatleri sabah 07.30 akşam 24.00'dir." (14 Mart 2010)

Defne Cafe
Adres: 1452 (Can Yücel) Sokak, No:15 / B, Alsancak, İzmir.
Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki köşedeki Simit Sarayının sokağında.
Bu kafe bir internet ziyaretçisi tarafından "Lezbiyen ağırlıklı" bir mekan olarak ve "lezbiyen cafe ama gay lerde takılıyor" notu ile bildirilmiştir (09/03/2009)

Not: Başka internet sitelerinde burası ile ilgili farklı yorumlar bulunmaktadır. Bir yoruma göre bu mekanın KAOS GL İzmir tarafından gay mekan olarak duyurulmasına kafe sahibinin itirazı olmuş ve gelenlere de homofobik tavırlar takınılmaktaymış. Başka yorumlara göre ise gelen eşcinsellere oldukça iyi davranılmakta imiş. Bu çelişkinin bir sebebi bazı eşcinsellerin gay-dostu mekanlarla gay mekanları hala birbirine karıştırması ve çok göze batacak hareketler sergilemesi olabilir. Bir ihtimal de lezbiyen eşcinsellerin mekanlarında (gay de olsa) erkek müşteri görmek istemeleri de olabilir, ki bu bazı lezbiyenler arasında ne yazık ki yaygın bir tavırdır. Daha objektif bilgilendirme açısından mekanı ziyaret edenlerin yada sahiplerinin yorumlarına açığız.


Diğer Mekanlar
İzmir'de eşcinsellerin daha sık göründüğü duyulan ve özellikle gay yada gay dostu olmayan mekanlar şunlardır.

Sakız Adası Cafe
Adres: Atatürk Caddesi No:332/A 1.Kordon Alsancak / İzmir - Google Haritası
Kordon'da Alsancak iskelesinin hemen karşısında.
Gay barların gürültüsünden kaçan ve geç saatlere kalmak istemeyen eşcinsellerin zaman zaman tercih ettikleri kaliteli ve ferah bir ortama sahip bir kafedir.

Starbucks Alsancak
Adres: Dr. Mustafa Bey Caddesi No: 5/A Alsancak, İzmir Google Haritası
Alsancak Starbucks erken saatlerde gidilen buluşma mekanıdır.

Ziyaretçi yorumları
"İzmir-Hatay ÖZSÜT gay dostu bir mekan. Çalışanlar ve sahibi oldukça sıcak kanlı hümanist insanlar" (30 Nisan 2011)

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız


VİDEO - 2013 Izmir LGBT & Eşcinsel Onur Yürüyüşüİzmir'de Eşcinsellerin Gittiği Sinemalar.
Dikkat: Bu kategoride bahsi geçen yerler gay mekanlar değildir ve bu mekanlarla ilgili bilgilerin çoğu internet üzerinden gelmiş olup doğruluğu kesin değildir. Bu mekanlar işletmelerinin onayı olmadan sadece duyumlar üzerine listelenmiştir. Burada yer alan mekanlar dahilinde herhangi bir ilişkiye izin verilmez, sadece eşcinsellerin cinsel kimliğinden dolayı rahatsız edilmeyecekleri ve başkaları ile tanışabilecekleri yerlerdir. Mekan sahipleri burada yer almak istemezlerse, form sayfamız yolu ile bildirebilirler.

İpek Sineması (Kapanmıştır)
Adres: Gaziler Caddesi. No:56 İzmir.
Yabancı bir site ziyaretçisinden bu sinemanın da kapandığına ve Gaziler Caddesi 113 numarada yeni bir sinema açıldığına dair bir mesaj aldık (Temmuz 2013).

Kapanan Mekanlar
Aşağıda daha önce sitemizde yer alıp kapanan mekanlar listelenmiştir.
Ferah Sineması - Adres: 541 Sokak, Eşrefpaşa, İzmir.
Büyük Sinema - Adres: Gaziler Caddesi,Tepecik, Yenişehir / İzmir.
Saray Sineması - Adres: Kapılar, Basmane.
Saray2 Sineması - Adres: İkiceşmelik Mezarlıkbaşı, Çankaya.


Hamam, Sauna, Fitness
İzmir'de Eşcinsellerin Gittiği Hamam ve Saunalar.
Burada daha önce yer alan mekanlar, hamam sahiplerinin isteği doğrultusunda listemizden çıkarılmıştır.
Hamamların Kapatılmasının Nedeni İnternette Yer Alması (Hürriyet 2004)

Hamam yönetimlerinin açık tutumu bilinmediğinden bu tür mekanlarda cinsel kimliğinizi çalışan personele mümkün olduğunca belli etmemekte fayda olabilir. Genelde hamam sauna gibi mekan sahipleri yada işletmecileri gay müşteri sırf ticari nedenlerle kabul etseler de bunu aleni olarak duyurmak yada bu konuda konuşmak istemezler. Çarpık toplumsal baskılar dışında bunun gerçek sebebi kapatılma korkusudur.


İzmir'de Eşcinsel Gezinti Yerleri:
Eşcinsel gezinti alanları yani "çark" yerleri eşcinsellerin özellikle dikkatli olması gereken yerlerdir. Buraları keşfeden kötü niyetli kişiler eşcinsellerin cinsel zaaflarından yararlanarak onlara her türlü zararı verebilirler.

Kültür Park Fuar Alanı
Özellikle akşamları, fuar alanın içindeki uzun havuzun etrafı ana giriş kapısının önündeki döner kavşak civarı ve fuarın Basmane kapısından girince sol tarafınızda bulunan Paraşüt Kulesi civarındaki banklarda oturan ve genelde bıyıklı ve olgun erkeklerin takıldığı alan da arkadaşlık kurmak için denemeye değer yerlerdendir. Tabii ki bu tür yerlerin hepsinde olduğu gibi çok dikkatli olmak gerekmektedir.

İzmir Kordon
İzmir'in Alsancak semtinde bulunan ünlü Kordon boyunca, özellikle akşam ve geç saatlerde. Son zamanlarda burada dolaşan travestilere baskılar yoğunlaşmıştır.

Konak Parkı
Konak'ta İzmir'in simgesi olan saat kulesinin yanındaki parkta gündüz ve gece arkadaş edinmek mümkündür. Merkezi olduğu için etrafta dolaşmak tehlikeli değildir ama tanıştığınız kişileri özenle seçmenizde fayda var.

Karşıyaka Alaybey Parkı
İzmir, Karşıyaka'da Alaybey mahallesinde bulunan resmi adı Muammer Aksoy Parkı olan park bir site ziyaretçisi tarafında şu şekilde tavsiye edilmiştir: "Akşamları saat 23.00 dan sonra genellikle banklarda otururlar. Takılmak eğlenmek isteyenler fazla dikkat çekmeden tanışabilirler. Özellikle 23.00-02.00 saatleri arası." (Nisan 08 2011)
İzmir'de Eşcinsellerin Tercih Ettiği Plajlar
Çeşme, Altınkum'da bazı kişiler tarafından gayri resmi olarak çıplaklar kampı diye de adlandırılan plaj bölgesinin ıssız bölümü dışında İzmir de de eşcinsellerin her zaman yoğun olarak rastlanabileceği plajlar yoktur. Çeşme plajlarının eşcinseller için daha elverişli ve rahat olduğu varsayılabilir. Efes harabelerine yakın olması nedeni ile turistlerin de sık uğradığı Pamucak Plajı (Selçuk), İzmir şehir merkezinden 35 km kadar uzakta bulunan Urla sınırlarında bulunan Çeşmealtı ve İçmeler arasındaki plajlar ve Çeşme yarımadasının öbür tarafında bulunan Karaburun plajları Çeşme dışında İzmir civarındaki genel anlamda popüler plaj bölgeleridir. Çeşme yarımadasında yer alan ve Çeşme şehir merkezinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz en popüler plajlar ise dünyaca ünlü Altınkum plajı, Çeşmeden Altınkum'a giderken yol üzerinde bulunan Çiftlik bölgesinde bulunan Fun Club gibi özel ve diğer halk plajları ve Alaçatı'nın merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunan Ilıca Plaj bölgesidirAltınkum Gay Beach:
Çeşme'nin ünlü Altınkum plaj bölgesinin son kısımlarında bulunan ve gayri resmi olarak çıplaklar kampı diye de adlandırılan ıssız kumsal bölgededir. Çeşme merkezden Altınkum plajına tarihi kalenin biraz ilerisinde, karakolu geçince sahil yolu üzerinde bulunan duraklardan kalkan minibüslerle yaklaşık 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Minibüsten son durakta inince hemen solunuzdan başlayan bol bol kiralık şemsiye ve yatakların yer aldığı yaklaşık bir kilometre boyunca uzanan özel işletmelere tahsis edilmiş bir bölge göreceksiniz. Bu bölgenin en sonunda buradaki en eski işletmelerden biri olduğu için meşhur olan Okan'ın yeri yer almaktadır. Plaj bölgesinin sonunda yer alan Okan'ın yerini geçince plaj işletmesine pek uygun olmayan kayalık bir bölge başlamaktadır. Bu kayalık bölgeyi geçince tepeliğin arkasında bir iki tane daha yan yana bulunan özel işletme göreceksiniz. Bir kaç yüz metre daha yürüyerek bu son özel plajları da geçince kalabalık bölgeden oldukça kopuk ve görünmeyen, tamamen ıssız yeni bir kumsal alana ulaşacaksınız. Burası genelde eşcinsellerin ve çıplak güneşlenmek isteyenlerin tercih ettiği bölgedir. Genelde pek tehlikeli tiplere rastlanmamakla birlikte, kumluk bölgenin ardındaki çalıların arkasına saklanan tiplerin denize girenlerin para ve eşyalarını çaldıklarına dair duyumları da dikkate almanız önerilir.
Google haritasında yaklaşık konumu görmek için buraya tıklayınız

Ziyaretçi yorumları:
"Çeşme'den çıkınca ilerden sola Fun Club'a (Altınkum) giden toprak yoldan giriyorsunuz. Fun Club'a gelince yol bitiyor arabanızı park edip plaja indikten plajdan sola doğru 200 mt yürüyün. Özellikle pazar günleri hoş tipler, çiftler takılmakta. Aynı zamanda orası çıplaklar plajı olarak bilinmektedir. Çok sakin ve rahat bir yer" (14/04/2009)

"Çeşme Altinkum Plajının sonunda insanların olmadığı yerde gay'lerin takıldığı plaj var. Ben görünce çok şaşırdım. Çıplak dolaşanlar bile olabiliyor. Oldukça rahat. Pazar günleri kalabalık oluyormuş. (21/06/2009)

"Altinkum plajının sonunda Okan'ın Yerini geçince sahilden devam edin 200 metre ileride. İnternetten görüp gittim. Çok kalabalık değildi hafta içi olduğu için, fakat insanlar çıplak güneşlenip denize girebiliyor. Tavsiye ederim (07/07/2009)

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız


İzmir Lezbiyen Rehberi
İzmir'de Lezbiyen Mekanlar, Dernekler, Gruplar, İnternet Kaynakları

Defne Cafe
Adres: 1452 (Can Yücel) Sokak, No:15 / B Alsancak, İzmir.
Web: Facebook.com/pages/Alsancak-Defne-Cafe/475764075824529
Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki köşedeki Simit Sarayının sokağında.
Bu kafe bir internet ziyaretçisi tarafından "Lezbiyen ağırlıklı" bir mekan olarak , ve "Lezbiyen bayan olarak orda bütün kızlar çok rahatız" notu ile bildirilmiştir; ancak büyük olasılıkla lezbiyen-dostu ve aslında heterolara hitap eden mix bir mekandır. (03/02/2009)

Not: Başka internet sitelerinde burası ile ilgili farklı yorumlar bulunmaktadır. Bir yoruma göre bu mekanın KAOS GL İzmir tarafından gay mekan olarak duyurulmasına kafe sahibinin itirazı olmuş ve gelenlere de homofobik tavırlar takınılmaktaymış. Başka yorumlara göre ise gelen eşcinsellere oldukça iyi davranılmakta imiş. Bu çelişkinin bir sebebi bazı eşcinsellerin gay-dostu mekanlarla gay mekanları hala birbirine karıştırması olabilir. Bir ihtimal de lezbiyen eşcinsellerin mekanlarında (gay de olsa) erkek müşteri görmek istemeleri de olabilir, ki bu bazı LGBT bireyler arasında ne yazık ki yaygın bir tavırdır. Daha objektif bilgilendirme açısından mekanı ziyaret edenlerin yada sahiplerinin yorumlarına açığız.

Bu mekanla ilgili ziyaretçi yorumları:
"Defne cafenin gerek sahibini gerekse çalışanlarını uzunca zamandır tanırım. Es tesadüf tanışmamıza ve straight olmama rağmen beni hiç bir zaman yadsımadan ve bütün sıcaklıklarıyla hayatlarına dahil eden bu kişilerdeki en belirgin karakter yapısı cinsel kimlikleriyle barış içinde olan herkesi aynı yakınlıkla kucaklamaları. Mekanı yukarıda lezbiyen ağırlıklı olarak belirtmiş olma sebebim daha uygun bir opsiyon bulamadığımdan. Aslında bence en uygun tabir "Gay-lezbiyen-straight farketmez, nezih ve kendi cinsel kimliği ile barışık olan herkese açık" şeklindedir :) Mekan "nezih" tutulmaya çalışıldığı ve her türlü cinsel kimliğe açık olduğu için bir takım önlemlerin alındığı da doğrudur, ama bu önlemler sadece gay veya straightlere değil, KİŞİLERİN TAVIR VE DAVRANIŞLARINA özel (aşırı alkol alımı, taciz, kavga vb...) her mekanda alınabilecek önlemlerdir. hiç bir müşteriye karşı (cafeye gelen yani orada tanıştığım pek çok gay arkadaşımız da mevcut) tavırlı bir davranışa şahit olmadım, seviyeli ve kaliteli bir işletme. şunu da gururla ve açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki "gay ve lezbiyen" kavramlarını toplumsal birer etiket olmaktan çıkaran bu mekan sayesinde çevremde pek çok homofobik, önyargılı veya çekinceli olan arkadaşımın fikri (buna şu an 79 yaşında olan kendi annem de dahildir)onları burada ağırlamam ile değişmiştir. çalışanların kendi ailelerinin de (annelerinin veya akrabalarının) dönem dönem mekanda olmaları ile hoşgörü, kişisel özgürlük, saygı ve sevginin ön planda tutulduğu Defne Cafe'nin müdavimleri arasında olmaktan dolayı çok mutluyum... :)" (24 Kasım 2009)


Yahoo Türkiye Lezbiyen Grubu
Bu gruba üye olarak İzmir'de yaşayan yada ziyaret eden yabancı lezbiyenlerle tanışabilir, İzmir ile ilgili bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizce'dir.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız


Travesti ve Transseksüel
İzmir Travesti ve Transseksüel Mekanlar, Dernekler, Gruplar, İnternet Kaynakları
Dikkat: Aşağıdaki mekanla ilgili bilgi internet üzerinden gelmiş olup doğruluğu kesin değildir. Mekan sahibi burada yer almak istemezse, form sayfamız yolu ile bildirebilir.

Cixs Club
Adres: 1448 Sokak No:5/B, Alsancak, İzmir.
Web: Facebook.com/cixclubalsancak
Ege palas oteli arkasında, hem gay hem travestilerin gittiği, bar ve dansing olarak işletilen miks bir mekandır. İşletmecileri tarafından listemize şu mesajla eklenmiştir. "Sınırsız müzik ve eğlence için tüm gay'leri bekliyoruz" (Haziran, 2004)

Bu mekanla ilgili yorumlar:
"İşletmenin sahibi de transseksüel olduğu için travesti ve transseksüel ağırlığı var, geri kalanlar ise genelde rentboy ve onların müşterileri. Dejavu'nün İzmir versiyonu gibi. Müzik underground tekno, giriş 13 YTL, Ka'ya göre çok daha kalabalık" (19/07/2008)
"Su an İzmir'de gay travesti transseksüellere hitap eden CİX bar. Ve lezbiyenlere... Ayrica Ka bar var. Bir de gay'lere hizmet veren Gullüm Cafe var 5 ay önce açıldı (27 Haziran 2014)

Club KA (21:00-04:00)
Adres: 1471 Sokak No:45/A, Alsancak - İzmir.
Kalite olarak hiç hak etmemesine rağmen fahiş fiyatları olan, içerisi genelde bomboş olduğu için müşteriler görüp kaçmasınlar diye hafta içinde bile giriş fişi kesilen, devamlı takılan trans arkadaşlar haricinde ağırlıklı olarak tekin olmayan rent-boy'ların takıldığı; üstüne üstlük işletme sahibi ve personelinin son derece kaba ve müşterilerine her an dövecekmiş gibi davranma cüretine sahip oldukları, kazıklanma ihtimalinizin yüksek olduğu, 30 yıl öncesinin batakhanelerinin zihniyeti ile çalıştırılan garip bir mekan. Kısacası, İzmir'de bir LGBT mekana gitmek zorunda hissediyorsanız en son tavsiye edilecek yer burası. Buna rağmen görmek isteyenler varsa mekanın bulunduğu 1471 Sokak Alsancak'ın İzmir limanına ve Alsancak garına yakınca bir yerindedir. Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nden gidilmesi halinde ise askeriyeyi geçtikten sonraki ikinci sokağın sonunda yer almaktadır. Çok eskiden aynı adreste 100BİN100 adındaki çok benzer tarza sahip olan kulüp varmış.

Ziyaretçi Yorumları
"İzmir'e yolumuz düşünce web sitelerimizde 10 seneye yakındır yer verdiğimiz, Facebook sayfalarımızda devamlı reklamlarını paylaştığımız bu mekanı bir de kendi gözümüzle görmek için şöyle bir uğrayalım dedik, ama bin pişman olduk. Kim olduğumuzu, niye geldiğimizi açıklamaya çalışırken dışarıda bir yerde duran ve kapıdaki görevli tarafından mekanın sahibi (!) olduğu söylenen karanlık yüzlü, orta yaşlı eşcinsel arkadaş Yılmaz Morgül'e çok benzeyen kadınsı yüz hatlarına rağmen bizimle adeta bir mafya elemanı edası ile azarlar gibi konuşmaya başladı. Arkadaşın tek derdi bize içeri girmeden önce fiş kesmekti. İşin kötüsü ertesi sabah erkenden gemi ile Yunan adalarına gitmemiz gerektiği için bu terbiyesiz şahsa ağzının payını gerektiği gibi verme imkanımız da yoktu. Aksi taktirde karakolluk olmamız işten bile değildi. Yanımdaki arkadaşla birlikte şahit olduğumuz traji-komik olay karşısında ağzımız açık kalarak bu karanlık mekandan bir daha dönmemek üzere sessizce uzaklaştık." (19/08/2015)

İzmir Travesti ve Transseksüel İnisiyatifi
2007 yılında ‘İzmir Travesti ve Transseksüel İnisiyatifi’ adıyla oluşturulan, artık faal olmayan dayanışma grubu. İlgili Kaos GL Haberi İçin buraya tıklayınız !  (24 Aralık 2007)İzmir'deki Gay Dostu İşletmeler ve Şirketler
Bu kategoride eşcinsellere yönelik hizmet veren ticari kuruluşlara yada pazarlanan ürününün içeriğine bakmadan eşcinsel dostu şirketlere ait bilgilere ücretsiz olarak yer verilecektir. Özellikle İzmir'de eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik hizmet veren spor salonları, güzellik merkezleri, mağazalar, sağlık ürünleri veya erotik ürünler satan kuruluşlar burada yer almak isterlerse bize form sayfası ile ulaşabilirler.


Erojen Erotik Shop (09:30 - 20:00)
Adres: 1713 sokak (Çarşı Tiyatro Sokağı), No:1, Kat :5 Daire: 503, Mithat Onat İş Merkezi Karşıyaka / İzmir
Web: http://www.erojen.com/ (Bu site yetişkin içeriklidir. 18 yaşından küçüklerin girmesinde sakınca olabilir)
İşletme sahibi tarafından şu mesaj ile bildirilmiştir: "İzmir Erojen erotik mağazaları Tamamı Gay personelinden oluşan şubeleri ile Türkiye'deki tüm GLBT dostlarına bincli erotik ürünler iç çamaşırı kozmetik, ve özel gay reyonu ile hizmet vermektedir Erotik ürün alışverişleriniz için istanbulgay.com/Turkeygay.net referansı ile ararsanız % 10 indirim alabilirsiniz. Alışveriş yapmasanız da LGBT ürünler için çalışma saatler içerisinde bilgi alabilirsiniz. " (04 Aralık 2009)


İzmir'de Eşcinsellere Yönelik Internet Kaynakları
Bu kategoride İzmir'de eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik içeriği bulunan web sitelerine, internet gruplarına ve eşcinselleri ilgilendiren haberlere ait linklere yer verilecektir.


LGBT Turkey Facebook Grubu
Bodrum dahil bütün Türkiye'deki eşcinsel dostu etkinlikleri takip edebilir, arkadaş edinebilir ve kendiniz de paylaşımlarınızda sayfaya katkıda bulunabilirsiniz.

Yahoo Gay Grubu (İngilizce)
Bu gruba üye olarak Bodrum'da yaşayan yada ziyaret eden yabancı eşcinsellerle tanışabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizce'dir.

Not:  İzmir'e özel açtığımız etkinlik sayfamızı Facebook yönetiminin baskıları yüzünden kapattık. Ayrıtılar için ilgili imza kampanyamıza tıklayınız (Türkçe metin alttadır)


İzmir LGBTİ Dayanışma
İzmir'de Eşcinsel Dernekler ve Eşcinsel Haklarını Savunan Oluşumlar:

Siyah Pember Üçgen
2006 yılından bu yana Kaos GL İzmir olarak faaliyet gösteren ve Baki Koşar etkinliğiyle birlikte dernekleşme sürecini tamamladıklarını ilan eden İzmirli eşcinseller tarafından kurulan eşcinsel dayanışma gurubudur. Türkiye Eşcinsel Hareketi’nin içerisinde Biz GL, Ötekizmir ve Pembeüçgen gruplarıyla dönem dönem var olmaya çalışmış İzmirli Eşcinseller bu gruplardan edindikleri deneyimlerini Eylül 2006’da yeniden bir araya gelerek Kaos GL İzmir adıyla sürdürmeye karar verdi. Önceleri bir girişim olarak toplanan grup Ocak ayında grup olduğunu duyurdu ve 2008 Haziran ayının ortasında kendi mekanını edindi. Böylelikle bugüne kadar kafelerde kısıtlı olanaklarla süren toplantılar da grubun kendine ait mekanında daha düzenli olarak yapılmaya başlandı.

Kendi ifadeleri ile Siyah Pembe Üçgen İzmir Gurubu başta İzmir’de yaşayan eşcinseller olmak üzere tüm Türkiyeli Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel bireylerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleriyle var oluşlarını gerçekleştirmelerine destek olmak; sosyal, kültürel ve yasal haklarını edinebilmeleri için gerekli çalışmaları yapmak ve hayatın her alanında homofobiye karşı mücadele edebilmek için gereken dayanışmayı sağlamayı amaçlamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için grubun web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.siyahpembe.org 
Facebook: Facebook.com/groups/siyahpembeucgen/

Üniversiteli LGBT
Son yıllarda Türkiye'deki gay ve lezbiyen üniversite öğrencileri de üniversiteleri bünyesinde faaliyet gösteren bir çok LGBTİ dayanışma platformu oluşturmuşlardır. İzmir üniversiteleri bu konuda öncü sayılırlar. İzmir'de yer alan üniversitelerde faaliyet gösteren LGBT oluşumları ise Ege Üniversitesi öğrencilerinin öncülüğünde kurulan Ege Legebit ve Dokuz Eylül Ünversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Eşit Şerit'dir.

Türkiye'deki LGBT Derneklerinin Tam Listesi için Bakınız

İHD İzmir Şubesi
Adres: Cumhuriyet Bulvarı, Konak İş Hanı, No: 24 Kat:6, Daire: 601, Konak, İzmir. Telefon: 02324454168
Türkiye'deki en bilinen insan hakları örgütü olan İHD (İnsan Hakları Derneği) siyasi meselelerde olduğu kadar hassas olmamakla birlikte eşcinsellerin haklarını koruma konusunda da kısmı yardımda bulunmakta, en azından eşcinsellere karşı devlet görevlileri tarafından yapılan yasa dışı eylemleri elinden geldiğince kamuoyu ile paylaşmaktadır. Ekonomik durumu kendini savunmaya yada avukat tutmaya müsait olmayan eşcinsellerin, özellikle kamu görevlileri tarafından tacize uğradığında yada haklarının korunmadığı durumlarda yakınlarında bulunan İHD şubelerine başvurmalarında fayda olabilir.
Web Sitesi: www.ihd.org.tr 

İlgili Linkler:
Türkiye'deki LGBTİ Örgütlerinin Tam Listesi için Buraya Tıklayınız
Türkiye'de Eşcinsel Hareketin Geçmişi ve Genel Bilgileri için Buraya Tıklayınız
Türkiye'de Eşcinsel Hakları İle İlgili Genel Bilgiler İçin Buraya Tıklayınız 

İzmir'de Eşcinsel Yaşamla İlgili Yorumlar
İzmir'de yaşıyor yada daha önce bulundu iseniz eşcinsel yaşamla ilgili genel yorumlarınızı bize form sayfası ile iletin, burada yayınlayalım.

Yorumlar:
"İzmir'in gay ortamı hakkındaki görüşler kişisel zevklere göre değişebilir. Bu konuda herkesin düşüncesi farklıdır. Kimileri için çok eğlenceli, kimileri için vasat, bazıları içinse tamamen uzak durulması gereken bir ortam İzmir'in eşcinsel yaşamı. Eşcinsellerin takıldığı semtler ve mekanlar zaten belirli yerler ve çok alternatif de yok. Bu yüzden özellikle gay mekanlara gittiğiniz zaman sevdiğiniz yada sevmediğiniz herkesle karşılaşmak zorundasınız kaçınılmaz olarak. Beni üzen İzmirli eşcinseller arasında bir dayanışmanın olmaması, üstüne üstlük birbirimize karşı da önyargılarla ve kıskançlıkla yaklaşmamızdır" (Temmuz 2008)

"Aslen İzmirliyim ve orada doğup büyüdüm. Şu an eğitimimi tamamlamak için Ankara'dayım. Son bir kaç senedir aslında İzmir ile Ankara arasında çok bir fark kalmadı ama bence bir gayin bir şehirde çok rahat olması için öncelikle yalnız ya da ailesinden bağımsız olması; ikinci olarak da bulunulan yerin büyükşehir ve kent kimliğine sahip olması gerekiyor. İzmir tabii tarihi ve yapısı bakımından eşcinselleri daha rahat sindirebilecek bir şehir. Lakin bir o kadar da evcimen bir yer. İstanbul ve Ankara'dan farklı olarak İzmir coğrafi yapısından dolayı dar alana sıkışmış bir mekan. İzmir insanı da kent dışına göçler olsa dahi şehirde bulunmaya devam ediyor. İzmirli geylerin büyük kısmı da aileleriyle yaşayan ve akrabalarının çoğuyla aynı şehri paylaşan kimseler. Bu da İstanbul ya da Ankara'daki kadar anonim davranamamalarını sağlıyor. Bir İzmirli olarak benim gözlemlediğim olgu İzmir'in Doğu göçmenlerine olumsuz yaklaşması ve onları yüzüne karşı olmasa da aşağılaması. Bu durum yerel halk ile göçmenler arasında bir gerilime sebebiyet veriyor. İzmir'de istihdam oranı çok düşük. Göç eden burada da iş bulamıyor, kendini itilmiş hissediyor, olanaklardan yararlanamıyor ve varoşlaşıyor. Şehrin görece serbestliği içinde kimliğini yaşayan eşcinseller kente entegre olamamış (edilmemiş) doğu kökenli çeteler tarafından taciz edilebiliyor ya da öldürülebiliyor. Öbür taraftan kentteki düşük istihdam oranı eşcinsel bireyin ailesinden özgürleşememesi dolayısıyla da serbest olamaması ve kısıtlanmasını ortaya çıkarıyor. Hem nefret suçlarında görülen yükseliş, hem ailenin kısıtlayıcı yapısı, hem de eşcinsel toplumdaki bireylerin birbirine karşı acımasızlığı, İzmir'in küçük bir şehir (büyük köy) olduğu duygusu da eklenince eşcinsel birey iyice kapana kısılıyor ve cendere içinde kalıyor. Son yıllarda epey kırıldığını gözlemlesem de kent geylerinin isyan ettirici bir deşifre olma korkusu var. Bununla beraber imkanınız varsa, yalnız yaşayabiliyorsanız ya da aileniz sizi olduğu gibi kabullendiyse İzmir sizin için Ankara ve İstanbul'dan daha iyi yaşanacak bir yer. Ben 2006 yazında çok şiddetli biçimde bir çete tarafından rahatsız edildim. Tabii üzerinden zaman geçmesine karşın hala psikolojimde bunun etkilerini hissediyorum ve İzmir'de kendimi Ankara'da olduğu kadar güvende hissedemiyorum. Yine de İzmir'i seviyorum ve döneceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum. Her ne kadar rahat ve özerk olsam da Ankara'yı yaşamak açısından tercih edilir bulmuyorum. İzmir'e yerleşecekseniz ve yalnızsanız şanslısınız, yalnız ülkede yaşanan kutuplaşmaya paralel olarak farklı kimliklerin de bir arada yaşadığı ve bunlar arasındaki gerilimin günden güne tırmandığı bir yerde olduğunuzu ve seçimlerinizi buna göre yapmanız gerektiğini unutmayın" (Aralık 2009)Rehberimize Katkına Bulunun
İzmir'de yaşıyor yada daha önce bulundu iseniz eşcinsel yaşamla ilgili genel yorumlarınızı bize form sayfası ile iletin, burada yayınlayalım. Yorumlarınızı iletinizYEREL HABER, ETKİNLİK VE DUYURULAR


Bu şehirle ilgili haber ve etkinliklere yer vereceğimiz bu bölümde siz de yorumlarınızı Facebook, Twitter, Google+ hesaplarınız üzerinden yada anonim olarak paylaşabilirsiniz. Sayfalarımızda pornografi, küfür, hakaret içeren yorumlar yasaktır.

 

 

Türkiye LGBT Mekanlar Rehberi

İlgili şehirlerdeki eşcinsel yaşam ve gay mekanlar hakkında bilgi almak için şehir isimlerine tıklamanızı rica ederiz.

Adana   *   Ankara   *   Antalya   *   Bodrum   *   Bursa   *   Eskişehir   *   Fethiye   *   İstanbul   *   İzmir   *   Kuşadası   *   Marmaris   *   K.Kıbrıs   *   Diğer