İZMİR'DE GAY YAŞAM - EŞCİNSELLER İÇİN İZMİR REHBERİ


Dikkat:
Bu web sitesinde yer alan bazı yerler işletmelerinin doğrudan onayı olmadan sadece duyumlar üzerine listelenmiştir ve burada bahsedilen diğer mekanlar da koşulsuz olarak eşcinsel yada eşcinsel dostu mekan olmak durumunda değildir. Özellikle ziyaretçiler tarafından bildirilen yerlerle ilgili bilgilerin doğruluğu kesin değildir. Ayrıca web sitesinde halen yer alan bilgilerde elimizde olmayan değişiklikler olmuş olabilir. Verilen bilgilerin ne kadar güncel olduğunu anlamak için belirtilen tarihlere dikkat edilmesi tavsiye olunur.  Bunlara dikkat edilmemesi halinde buradaki bilgileri kullanırken yaşayacağınız sorunlar için site yönetimi sorumluluk kabul etmemektedir. Mekanlar ile ilgili düzeltme yapmak isteyenler, yeni mekanlar bildirmek isteyenler ve bu sitede yer almak istemeyen mekan sahipleri bize form sayfası yolu ile bildirebilirler.
 

GENEL BİLGİLER

 

İzmir'de Eşcinsel Yaşam:
İstanbul ve Ankara'ya oranla daha az göç alan İzmir şehri, bu nedenle daha batılı ve daha az kozmopolit bir yapıya sahip. Gerçek anlamdaki gay mekanlar 10-15 yıllık bir geçmişe sahiptir. Buna rağmen eşcinsel ortam çok ta hareketli değildir. Ancak İzmir son yıllarda hem eşcinsel hareket hem de eşcinsel yaşam açısından büyük bir gelişme kaydetmiştir.
 

İzmir Agora Kalıntıları

Saat Kulesi

Pasaport İskelesiREHBERİMİZE KATKIDA BULUNUN:
İzmir'de yaşıyor yada daha önce bulundu iseniz eşcinsel yaşamla ilgili genel yorumlarınızı bize form sayfası ile iletin, burada yayınlayalım.

Yorumlar:

"İzmir'in gay ortamı hakkındaki görüşler kişisel zevklere göre değişebilir. Bu konuda herkesin düşüncesi farklıdır. Kimileri için çok eğlenceli, kimileri için vasat, bazıları içinse tamamen uzak durulması gereken bir ortam İzmir'in eşcinsel yaşamı. Eşcinsellerin takıldığı semtler ve mekanlar zaten belirli yerler ve çok alternatif de yok. Bu yüzden özellikle gay mekanlara gittiğiniz zaman sevdiğiniz yada sevmediğiniz herkesle karşılaşmak zorundasınız kaçınılmaz olarak. Beni üzen İzmirli eşcinseller arasında bir dayanışmanın olmaması, üstüne üstlük birbirimize karşı da önyargılarla ve kıskançlıkla yaklaşmamızdır" (Temmuz 2008)

"Aslen İzmirliyim ve orada doğup büyüdüm. Şu an eğitimimi tamamlamak için Ankara'dayım. Son bir kaç senedir aslında İzmir ile Ankara arasında çok bir fark kalmadı ama bence bir gayin bir şehirde çok rahat olması için öncelikle yalnız ya da ailesinden bağımsız olması; ikinci olarak da bulunulan yerin büyükşehir ve kent kimliğine sahip olması gerekiyor. İzmir tabii tarihi ve yapısı bakımından eşcinselleri daha rahat sindirebilecek bir şehir. Lakin bir o kadar da evcimen bir yer. İstanbul ve Ankara'dan farklı olarak İzmir coğrafi yapısından dolayı dar alana sıkışmış bir mekan. İzmir insanı da kent dışına göçler olsa dahi şehirde bulunmaya devam ediyor. İzmirli geylerin büyük kısmı da aileleriyle yaşayan ve akrabalarının çoğuyla aynı şehri paylaşan kimseler. Bu da İstanbul ya da Ankara'daki kadar anonim davranamamalarını sağlıyor. Bir İzmirli olarak benim gözlemlediğim olgu İzmir'in Doğu göçmenlerine olumsuz yaklaşması ve onları yüzüne karşı olmasa da aşağılaması. Bu durum yerel halk ile göçmenler arasında bir gerilime sebebiyet veriyor. İzmir'de istihdam oranı çok düşük. Göç eden burada da iş bulamıyor, kendini itilmiş hissediyor, olanaklardan yararlanamıyor ve varoşlaşıyor. Şehrin görece serbestliği içinde kimliğini yaşayan eşcinseller kente entegre olamamış (edilmemiş) doğu kökenli çeteler tarafından taciz edilebiliyor ya da öldürülebiliyor. Öbür taraftan kentteki düşük istihdam oranı eşcinsel bireyin ailesinden özgürleşememesi dolayısıyla da serbest olamaması ve kısıtlanmasını ortaya çıkarıyor. Hem nefret suçlarında görülen yükseliş, hem ailenin kısıtlayıcı yapısı, hem de eşcinsel toplumdaki bireylerin birbirine karşı acımasızlığı, İzmir'in küçük bir şehir (büyük köy) olduğu duygusu da eklenince eşcinsel birey iyice kapana kısılıyor ve cendere içinde kalıyor. Son yıllarda epey kırıldığını gözlemlesem de kent geylerinin isyan ettirici bir deşifre olma korkusu var. Bununla beraber imkanınız varsa, yalnız yaşayabiliyorsanız ya da aileniz sizi olduğu gibi kabullendiyse İzmir sizin için Ankara ve İstanbul'dan daha iyi yaşanacak bir yer. Ben 2006 yazında çok şiddetli biçimde bir çete tarafından rahatsız edildim. Tabii üzerinden zaman geçmesine karşın hala psikolojimde bunun etkilerini hissediyorum ve İzmir'de kendimi Ankara'da olduğu kadar güvende hissedemiyorum. Yine de İzmir'i seviyorum ve döneceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum. Her ne kadar rahat ve özerk olsam da Ankara'yı yaşamak açısından tercih edilir bulmuyorum. İzmir'e yerleşecekseniz ve yalnızsanız şanslısınız, yalnız ülkede yaşanan kutuplaşmaya paralel olarak farklı kimliklerin de bir arada yaşadığı ve bunlar arasındaki gerilimin günden güne tırmandığı bir yerde olduğunuzu ve seçimlerinizi buna göre yapmanız gerektiğini unutmayın" (Aralık 2009)

İzmir'in Eşcinsel Yaşamı hakkında Yorumlarınızı iletiniz

 

Aşağıda "Beğen" düğmesine basarak eşcinsel arkadaşlık ve bilgi paylaşımı amacı ile kurulan Facebook sayfamıza katılın. Böylece siz de yorumlarınızı ekleyebilir ve diğer üyelerle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfamıza katılmak ve içeriğini görebilmek için önce Facebook hesabınıza giriş yapın
 

İsterseniz de aşağıdan, sadece bu websayfasını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

BARLAR VE KULÜPLER


İzmir'de Gay Barlar ve Kulüpler:
 

Denizden Alsancak Görünümü.


EHLİ KEYİF CAFE & BAR
(12:00-02:00)
Adres :850 Sok. No:43 Üçüncü Beyler, Kemeraltı/Konak, 35250 Konak/İzmir. Harita için tıklayınız
Daha önce (Şubat 2011) bir site ziyaretçisi tarafından bildirilen mekan Nisan 2011'de sahipleri tarafından gay ağırlıklı cafe-bar olarak sitemize bildirilmiştir.
"Dans, sohbet, bar gibi aktiviteler sunulmaktadır. Öğlen 12:00'dan Gece 02:00'a kadar açıktır. Facebook sayfamızı  beğenmeyi ihmal etmeyin. " (23 Nisan 2011)

Bu mekanla ilgili yorumlar:

"İzmirde yeni bir anlayışla gay dostlarımızın sadece erkeksi gay ağırıklı Marjinal gay dostara hizmet veren bir mekandır. Bütün Dostarmızın destek olmalarını bekleriz. Gizlilik İlk prensibimizdir her ne konu olursa olsun bizim gibi düşünen ve yaşayan herkezi yanımız da görmek isteriz.. cumartesi geçeleri eğlence ehli Ehli Keyif'te yaşanır
girişlerimiz 10 TL yerli içki ikramızdır. Bütün içkiler 8 TL dir. Çalışma Saatleri : Sabah Açılış : 12:00 Gece Kapanış : 02.00.  Ehli Keyif Gay Bar" (6 Haziran 2014 tarihli İşletmenin Facebook duyurusudur)

 

"Salepçioğlu Camii karşısında. Gay Ağırlıklı. Genellikle maskülen gayler takılıyor." (27 Şubat 2011)

 

GULLÜM CAFE

Adress: Cumbalı (1448) Sokak , No:10, Kıbrıs Sehitleri Caddesi, Alsancak, Izmir.
Hafta için genelde akşam saatlerinde yoğun olan ve Cafe & Bar formatında hizmet veren, Cuma ve Cumartesi geceleri ise kulüp olarak daha geç saatlere kadar hizmet veren mekan 2014 yılının başında hizmete girmiştir. Facebook sayfalarında kısa tanıtımları şu şekildedir. "Alsancak Kıbrıs şehitlerinde bulunan Ekmekici sokağında (CUMBALİ SOKAK) 1448 sk No 10 da hizmete giren Gullüm Cafe'ye tüm dostlarımızı bekliyoruz.  Fiesta cafe yanındadır. "

Web: https://www.facebook.com/groups/1396537840602089/


CIXS BAR  
Adres: 1448 Sokak No:5/B Alsancak, İzmir.
Ege palas oteli arkasında, gay ve travestilerin de gittiği, bar ve dansing olarak işletilen miks bir mekandır. İşletmecileri tarafından listemize şu mesajla eklenmiştir.  "Sınırsız müzik ve eğlence için tüm gay'leri bekliyoruz" (Haziran, 2004)

Bu mekanla ilgili yorumlar:
"İşletmenin sahibi de transseksüel olduğu için travesti ve transseksüel ağırlığı var, geri kalanlar ise genelde rentboy ve onların müşterileri. Dejavu'nün İzmir versiyonu gibi. Müzik underground tekno, giriş 13 YTL, Ka'ya göre çok daha kalabalık" (19/07/2008)

"Su an İzmir'de gay travesti transeksüellere hitap eden CİX bar.  Ve lezbiyenlere... Ayrica Ka bar var. Bir de gay'lere hizmet veren Gullüm Cafe var 5 ay önce acçıldı (27 Haziran 2014)


KA BAR (21:00-04:00)
Adres: 1471 Sokak  No:45/A, Alsancak - İzmir.
Eski 100 BİN 100 kulüp. Kıbrıs Şehitleri Caddesinde bulunan Askeriye'yi geçtikten sonraki ikinci sokağın sonunda yer almaktadır.

Ziyaretçi Yorumları
"Açılış ve kapanış saatleri: Her gün 21-04 arası. Travesti ağırlıklı, rent-boylar da dolu" (19/07/2008)

BONCUK  
Adres: Fevzipaşa Bulvarı, Basmane. (Tren İstasyonuna yakın, Nil Oteli'nin yanında)
Bu mekanla ilgili bilgi bir kaç yıl öncesine ait olup son durumu bilinmemektedir. Bilindiği kadarı ile efeminen gay'ler ve bıyıklı biseksüel "laço"ların çoğunlukta olduğu birahane tarzı bir mekandır.
 

KAPANAN MEKANLAR:
Aşağıda daha önce sitemizde yer alıp kapanan mekanlar listelenmiştir.

ANGLE BAR - Kıbrıs Şehitleri Caddesi
PAPİRUS DİSKO-BAR
MIX BAR - Cumhuriyet Bulvarı No:347/A - İzmir.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

VİDEO - 2013 Izmir LGBT & Eşcinsel Onur Yürüyüşü

 

KAFE VE RESTORANLAR


İzmir'de Gay Kafe ve Restoranlar.
Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Gay Dostu Kafe ve Restoranlar.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

EŞCİNSEL DOSTU MEKANLAR

 

İzmir'de Gay Dostu Mekanlar
 

TELVİN CAFE BAR (12:00-24:00)

Dikkat: Bu mekan bir site ziyaretçisi tarafından Temmuz 2012 de bildirilmiş olup verilen bilgiler sahipleri tarafından onaylanmamıştır. Bilgi sahibi olanların yorumlarını bekliyoruz..
Adresi :1462 Sokak 6/B ( Garanti bankasından sonraki ilk sağ)

Bu mekanın müşterisiyim. Sahibi gay dostu heteroseksüel iletmedir. Faaliyet Saatleri 12.00- 24.00 arasıdır. (4 Temmuz 2012)


PERA PATISSERIE (07:30-24:00)
Adresi :Cumhuriyet Bulvarı no;56 gümrük İzmir. Konak Pier (iskele) köşesindeki İş Bankası karşısında.   Bir site ziyaretçisi tarafından gay-dostu bir mekan olarak bildirilmiştir. Mekan sahibinin onayı olup olmadığı bilinmediği için ziyaret edenlerin bu bilgiyi dikkate almaları tavsiye olunur. 
Yorumlar : "Çok kaliteli insanların geldiği kimsenin rahatsız olmadan partneri ile olacağı güzel ve nezih bir işletme. Kaliteli Dünya kahveleri leziz pasta ve yiyecekler tavsiye edilmektedir. Faaliyet saatleri sabah 07.30 akşam 24.00'dir." (14 Mart 2010)
 

DEFNE CAFE
Adres: 1452 Sokak (Can Yücel Sokak) No:15 / B Alsancak.
Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki köşedeki Simit Sarayının sokağında.
Bu kafe bir internet ziyaretçisi tarafından "Lezbiyen ağırlıklı" bir mekan olarak ve "lezbiyen cafe ama gay lerde takılıyor" notu ile bildirilmiştir (09/03/2009)

Not: Başka internet sitelerinde burası ile ilgili farklı yorumlar bulunmaktadır. Bir yoruma göre bu mekanın KAOS GL İzmir tarafından gay mekan olarak duyurulmasına kafe sahibinin itirazı olmuş ve gelenlere de homofobik tavırlar takınılmaktaymış. Başka yorumlara göre ise gelen eşcinsellere oldukça iyi davranılmakta imiş. Bu çelişkinin bir sebebi bazı eşcinsellerin gay-dostu mekanlarla gay mekanları hala birbirine karıştırması ve çok göze batacak hareketler sergilemesi olabilir. Bir ihtimal de lezbiyen eşcinsellerin mekanlarında (gay de olsa) erkek müşteri görmek istemeleri de olabilir, ki bu bazı lezbiyenler arasında ne yazık ki yaygın bir tavırdır. Daha objektif bilgilendirme açısından mekanı ziyaret edenlerin yada sahiplerinin yorumlarına açığız.

Diğer Mekanlar
İzmir'de eşcinsellerin gittiği duyulan ve özellikle gay yada gay dostu olmayan mekanlar şunlardır.

SAKIZ ADASI KAFE
Adres: Kordon'da Alsancak iskelesinin hemen karşısında.
Gay barların gürültüsünden kaçan ve geç saatlere kalmak istemeyen eşcinsellerin zaman zaman tercih ettikleri kaliteli ve ferah bir ortama sahip bir kafedir.

STARBUCKS ALSANCAK
Adres: Dr. Mustafa Bey Caddesi No: 5/A Alsancak, İzmir
Alsancak Starbucks erken saatlerde gidilen buluşma mekanıdır.

Ziyaretçi yorumları
"İzmir-Hatay ÖZSÜT gay dostu bir mekan. Çalışanlar ve sahibi oldukça sıcak kanlı hümanist  insanlar" (30 Nisan 2011)


Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

 

SİNEMALAR


İzmir'de Eşcinsellerin Gittiği Sinemalar:


Dikkat:
Aşağıdaki mekanlar gay mekanlar değildir ve bu mekanlarla ilgili bilgilerin çoğu internet üzerinden gelmiş olup doğruluğu kesin değildir. Bu mekanlar işletmelerinin onayı olmadan sadece duyumlar üzerine listelenmiştir. Burada yer alan mekanlar dahilinde herhangi bir ilişkiye izin verilmez, sadece eşcinsellerin cinsel kimliğinden dolayı rahatsız edilmeyecekleri ve başkaları ile tanışabilecekleri yerlerdir. Mekan sahipleri burada yer almak istemezlerse, form sayfamız yolu ile bildirebilirler.


İPEK SİNEMASI
Bu mekanla ilgili bilgi bir site ziyaretçisi tarafından aşağıdaki şekilde iletilmiştir:
"Adresi Gaziler Caddesi. No:56 İzmir. Basmane garından Tepeciğe giden yol üzerinde sağda bulunmaktadır. Sabah 10:00 dan akşam 20:00 ye kadar açıktır. İlginç bir sinema. Temiz. Filmler güzel." (31/03/2009)

 

NOT: Yabancı bir site ziyaretçisinden bu sinemanın da kapandığına, aynı caddenin karşı tarafında 113 kapı numaralı binada yeni bir sinema açıldığına dair bir mesaj aldık (Temmuz 2013). Bu konuda kesin bilgisi olanların mesajlarını bekliyoruz.


Ziyaretçi yorumları:
"İpek sineması gün içersinde tıka basa dolu. İçerde rahat bir ortam yok. Filmleri, salonu, oturacak yerleri ve lavabosu hiç de steril değil" (Şubat 22 2011)
 

KAPANAN MEKANLAR:
Aşağıda daha önce sitemizde yer alıp kapanan mekanlar listelenmiştir.

FERAH SİNEMASI - Adres: 541 Sokak, Eşrefpaşa, İzmir.

BÜYÜK SİNEMA - Adres: Gaziler Caddesi,Tepecik, Yenişehir / İzmir.
SARAY SİNEMASI - Adres: Kapılar, Basmane.
SARAY-2 SİNEMASI - Adres: İkiceşmelik Mezarlıkbaşı, Çankaya.

Ziyaretçi yorumları :
"Saray-1 ve Saray sinemaları kapanmıştır. Hatta Saray sinemasının olduğu bina arsası sit alanına girdiğinden bina yıkılmıştır. Listenizde halen bulunuyor olması arkadaşları yanıltabilir" (31/03/2009)


Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

 

HAMAM VE SAUNALAR


İzmir'de Eşcinsellerin Gittiği Hamam ve Saunalar.

Burada daha önce yer alan mekanlar, hamam sahiplerinin isteği doğrultusunda listemizden çıkarılmıştır.
Hamamların Kapatılmasının Nedeni İnternette Yer Alması (Hürriyet 2004)

Hamam yönetimlerinin açık tutumu bilinmediğinden bu tür mekanlarda cinsel kimliğinizi çalışan personele mümkün olduğunca belli etmemekte fayda olabilir. Genelde hamam sauna gibi mekan sahipleri yada işletmecileri gay müşteri sırf ticari nedenlerle kabul etseler de bunu aleni olarak duyurmak yada bu konuda konuşmak istemezler. Çarpık toplumsal baskılar dışında bunun gerçek sebebi kapatılma korkusudur.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

Aşağıda "Beğen" düğmesine basarak eşcinsel arkadaşlık ve bilgi paylaşımı amacı ile kurulan Facebook sayfamıza katılın. Böylece siz de yorumlarınızı ekleyebilir ve diğer üyelerle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfamıza katılmak ve içeriğini görebilmek için önce Facebook hesabınıza giriş yapın
 

İsterseniz de aşağıdan, sadece bu websayfasını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

EŞCİNSEL GEZİNTİ YERLERİ & PLAJLAR


İzmir'de Eşcinsel Gezinti Yerleri
Eşcinsel gezinti alanları yani "çark" yerleri eşcinsellerin özellikle dikkatli olması gereken yerlerdir. Buraları keşfeden kötü niyetli kişiler eşcinsellerin cinsel zaaflarından yararlanarak onlara her türlü zararı verebilirler.
 

İzmir Fuarı, Basmane girişi

*Kültür Park Fuar Alanı

Özellikle akşamları, uzun havuz civarı ve giriş kapısının önündeki döner kavşak civarı.

Ziyaretçi yorumları:
"Artık çok dikkat ediniz fuara güvenlik aykırı bir şey yaptığınızda gay'leri dövüyor ve parktan çıkarıyor. Gay'leri soyma niyetinde olanlar zaten her zaman oradalar." 29/07/2008

*İzmir Kordon
İzmir'in Alsancak semtinde bulunan ünlü Kordon boyunca, özellikle akşam ve geç saatlerde. 2008 itibarı ile özellikle burada dolaşan travestilere baskılar yoğunlaşmıştır.

*Konak Parkı
Konak'ta İzmir'in simgesi olan saat kulesinin yanındaki parkta gündüz ve gece arkadaş edinmek mümkündür.

*Karşıyaka Alaybey Parkı
İzmir, Karşıyaka'da Alaybey mahallesinde bulunan resmi adı Muammer Aksoy Parkı olan park bir site ziyaretçisi tarafında şu şekilde tavsiye edilmiştir: "Akşamları saat 23.00 dan sonra genellikle banklarda otururlar. Takılmak eğlenmek isteyenler fazla dikkat çekmeden tanışabilirler. Özellikle 23.00-02.00 saatleri arası." (Nisan 08 2011)

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız


İzmir'de Eşcinsellerin Tercih Ettiği Plajlar

İzmir de de eşcinsellerin her zaman yoğun olarak rastlanabileceği plajlar yoktur. Çeşme plajlarının eşcinseller için daha elverişli ve rahat olduğu varsayılabilir. Efes harabelerine yakın olması nedeni ile turistlerin de sık uğradığı Pamucak Plajı (Selçuk), İzmir şehir merkezinden 35 km kadar uzakta bulunan Urla sınırlarında bulunan Çeşmealtı ve İçmeler arasındaki plajlar ve Çeşme yarımadasının öbür tarafında bulunan Karaburun plajları Çeşme dışında İzmir civarındaki genel anlamda popüler plaj bölgeleridir.

Ziyaretçi yorumları:
"Çeşme'den çıkınca ilerden sola Fun Club'a (Altınkum) giden toprak yoldan giriyorsunuz. Fun Club'a gelince yol bitiyor arabanızı park edip plaja indikten plajdan sola doğru 200 mt yürüyün. Özellikle pazar günleri hoş tipler, çiftler takılmakta. Aynı zamanda orası çıplaklar plajı olarak bilinmektedir. Çok sakin ve rahat bir yer" (14/04/2009)

"Çeşme Altinkum Plajının sonunda insanların olmadığı yerde gay'lerin takıldığı plaj var. Ben görünce çok şaşırdım. Çıplak dolaşanlar bile olabiliyor. Oldukça rahat. Pazar günleri kalabalık oluyormuş. (21/06/2009)

"Altinkum plajının sonunda Okan'ın Yerini geçince sahilden devam edin 200 metre ileride. İnternetten görüp gittim. Çok kalabalık değildi hafta içi olduğu için, fakat insanlar çıplak güneşlenip denize girebiliyor. Tavsiye ederim (07/07/2009)

 

LEZBİYEN MEKANLAR


İzmir'de Lezbiyen Mekanlar, Dernekler, Gruplar, İnternet Kaynakları
Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır.

DEFNE CAFE
Adres: 1452 Sokak (Can Yücel Sokak) No:15 / B Alsancak.
Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki köşedeki Simit Sarayının sokağında.
Bu kafe bir internet ziyaretçisi tarafından "Lezbiyen ağırlıklı" bir mekan olarak , ve "Lezbiyen bayan olarak orda bütün kızlar çok rahatız" notu ile bildirilmiştir; ancak büyük olasılıkla lezbiyen-dostu ve aslında heterolara hitap eden mix bir mekandır. (03/02/2009)

Not: Başka internet sitelerinde burası ile ilgili farklı yorumlar bulunmaktadır. Bir yoruma göre bu mekanın KAOS GL İzmir tarafından gay mekan olarak duyurulmasına kafe sahibinin itirazı olmuş ve gelenlere de homofobik tavırlar takınılmaktaymış. Başka yorumlara göre ise gelen eşcinsellere oldukça iyi davranılmakta imiş. Bu çelişkinin bir sebebi bazı eşcinsellerin gay-dostu mekanlarla gay mekanları hala birbirine karıştırması olabilir. Bir ihtimal de lezbiyen eşcinsellerin mekanlarında (gay de olsa) erkek müşteri görmek istemeleri de olabilir, ki bu bazı lezbiyenler arasında ne yazık ki yaygın bir tavırdır. Daha objektif bilgilendirme açısından mekanı ziyaret edenlerin yada sahiplerinin yorumlarına açığız.

Bu mekanla ilgili ziyaretçi yorumları:
"Defne cafenin gerek sahibini gerekse çalışanlarını uzunca zamandır tanırım. Es tesadüf tanışmamıza ve straight olmama rağmen beni hiç bir zaman yadsımadan ve bütün sıcaklıklarıyla hayatlarına dahil eden bu kişilerdeki en belirgin karakter yapısı cinsel kimlikleriyle barış içinde olan herkesi aynı yakınlıkla kucaklamaları. Mekanı yukarıda lezbiyen ağırlıklı olarak belirtmiş olma sebebim daha uygun bir opsiyon bulamadığımdan. Aslında bence en uygun tabir "Gay-lezbiyen-straight farketmez, nezih ve kendi cinsel kimliği ile barışık olan herkese açık" şeklindedir :) Mekan "nezih" tutulmaya çalışıldığı ve her türlü cinsel kimliğe açık olduğu için bir takım önlemlerin alındığı da doğrudur, ama bu önlemler sadece gay veya straightlere değil, KİŞİLERİN TAVIR VE DAVRANIŞLARINA özel (aşırı alkol alımı, taciz, kavga vb...) her mekanda alınabilecek önlemlerdir. hiç bir müşteriye karşı (cafeye gelen yani orada tanıştığım pek çok gay arkadaşımız da mevcut) tavırlı bir davranışa şahit olmadım, seviyeli ve kaliteli bir işletme. şunu da gururla ve açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki "gay ve lezbiyen" kavramlarını toplumsal birer etiket olmaktan çıkaran bu mekan sayesinde çevremde pek çok homofobik, önyargılı veya çekinceli olan arkadaşımın fikri (buna şu an 79 yaşında olan kendi annem de dahildir)onları burada ağırlamam ile değişmiştir. çalışanların kendi ailelerinin de (annelerinin veya akrabalarının) dönem dönem mekanda olmaları ile hoşgörü, kişisel özgürlük, saygı ve sevginin ön planda tutulduğu Defne Cafe'nin müdavimleri arasında olmaktan dolayı çok mutluyum... :)" (24 Kasım 2009)


Yahoo Türkiye Lezbiyen Grubu
Bu gruba üye olarak İzmir'de yaşayan yada ziyaret eden yabancı lezbiyenlerle tanışabilir, İzmir ile ilgili bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizcedir.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

TRAVESTİ & TRANSSEKSÜEL


İzmir'de Travesti ve Transseksüel Mekanlar, Dernekler, Gruplar, İnternet Kaynakları

CIXS BAR
 
Adres: 1448 sokak No:5/B Alsancak İZMİR (Ege palas oteli arkası)
Ege Palas otelin arkasında gay ve travestilerin de gittiği "mix" bir ortamı olan bar & club.

KA BAR (21:00-04:00)
Adres: 1471 Sokak, No:45/A, Alsancak - İzmir.
Kıbrıs Şehitleri Caddesinde bulunan Askeriye'yi geçtikten sonraki ikinci sokağın sonunda yer almaktadır. Eski 100 BİN 100 kulüp olup, gay'lerin de gittiği travesti ağırlıklı bir mekandır.

İZMİR TRAVESTİ VE TRANSSEKSÜEL İNİSİYATİFİ
Yeni bir örgütlenme haberi İzmir’den geldi. ‘İzmir Travesti ve Transeksüel İnisiyatifi’ adıyla kurulan grup, son günlerde travesti ve transseksüellere yönelik şiddeti protesto etmek için 26 Aralık’ta basın açıklaması düzenleyecek.  Ayrıntılı Kaos GL Haberi İçin Tıklayınız (24 Aralık 2007)

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

GAY DOSTU İŞLETMELER


İzmir'de
Gay Dostu İşletmeler ve Şirketler
Bu kategoride eşcinsellere yönelik hizmet veren ticari kuruluşlara yada pazarlanan ürününün içeriğine bakmadan eşcinsel dostu şirketlere ait bilgilere ücretsiz olarak yer verilecektir. Özellikle İzmir'de eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik hizmet veren spor salonları, güzellik merkezleri, mağazalar, sağlık ürünleri veya erotik ürünler satan kuruluşlar burada yer almak isterlerse bize form sayfası ile ulaşabilirler.


EROJEN EROTİK SHOP (09:30 - 20:00)
Adres: MERKEZ 1713 sokak no:1 Kat :5 Daire: 503 Mithat Onat İş Merkezi Karşıyaka / İzmir - Tel: 0232 368 78 10 (Çarşı Tiyatro Sokağı ) - ŞUBE İsmet Kaptan Mahallesi Gazi Bulvarı Gürsel iş Merkezi No : 86 Kat :2 no :203 Çankaya / İzmir - Tel:  0 232 483 00 14

"İzmir Erojen erotik mağazaları Tamamı Gay personelinden oluşan şubeleri ile Türkiye'deki tüm GLBT dostlarına bincli erotik ürünler iç çamaşırı kozmetik, ve özel gay reyonu ile hizmet vermektedir Erotik ürün alışverişleriniz için istanbulgay.com/Turkeygay.net referansı ile ararsanız % 10 indirim alabilirsiniz alışveriş yapmasanız fahiş GLBT ürünler için çalışma saatler içerisinde bilgi alabilirsiniz. " (04 Aralık 2009)


Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

İNTERNET KAYNAKLARI


İzmir'de Eşcinsellere Yönelik Internet Kaynakları

Bu kategoride İzmir'de eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik içeriği bulunan web sitelerine, internet gruplarına ve eşcinselleri ilgilendiren haberlere ait linklere yer verilecektir.

Yahoo Gay Grubu
Bu gruba üye olarak İzmir'de yaşayan yada ziyaret eden yabancı eşcinsellerle tanışabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizcedir.


İZMİR EŞCİNSEL HABERLER
İzmir'de Eşcinsel Derneğine (Siyah Pembe Üçgen) Kapatma Davası (Milliyet -Kasım 2009)
İZMİR Cumhuriyet Başsavcılığı, Lezbiyen Gey, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel derneği “İzmir Siyah Pembe Üçgen”e kapatma davası açtı. İzmir Valiliği’nin talebi üzerine açılan davada, derneğin genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırılığı gerekçe gösterildi. Dernek avukatı Elif Ceylan Özsoy, 20 Şubat’ta İzmir İl Dernekler Müdürlüğü’ne tüzüklerini verdiklerini, ancak işlemlerin kanuna göre yürümediğini savunarak, “60 günlük süre aşıldı ve daha sonra genel ahlaka ve Türk aile yapısına aykırı olduğu gerekçesiyle dava açıldı” dedi.
 
İzmir'de Eşcinsel Polis İddiası (Hürriyet Ekim 2009)
İzmir Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli evli ve 2 çocuk babası trafik polis memurunun, kendisine işi düşen kamyon şoförleriyle ilişkiye girdiği ileri sürüldü. İddia üzerine, polis memuru açığa alınırken, kapsamlı soruşturma başlatıldığı bildirildi.İddiaya göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne 2 ay önce, adı gizli tutulan 2 kamyon şoförü tarafından ihbar mektubu gönderildi. Mektupta, Dikili İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurunun eşcinsel olduğu, kendisine işi düşen kamyon şoförleriyle ilişkiye girdiği ileri sürüldü.

İzmir'de Gay Sohbet Sitelerine Sanal Tuzak Operasyonu (Milliyet - Haziran 2008)
Eşcinsel sohbet sitelerine sırf onları soymak için dadanan, toplumun çarpık bakış açısı ve yetiştirme tarzı nedeni ile bu kişiler tarafından da gerçekleştirilen yüzlerce eşcinsel cinayeti ortada iken, eşcinsel cinayetlerinde zanlılara her zaman (sanki eşcinsellik tek taraflı bir eylemmiş gibi) erkek rolü oynadıkları için ceza indirimleri uygulanırken; kurbanları suçlu, eşcinselleri sapkın olarak gösteren bir haber ve bu zihniyetin oluşturduğu adalet anlayışı. Sanki bu haberde kurban olarak lanse edilen bu kişiler gay sohbet odalarına tesadüfen girmişler, sanki eşcinselleri öldüren caniler bakkala yoğurt almaya giderken eşcinsellerin evlerine tesadüfen girmişler gibi.

İzmir'de Eşcinsel Öğretmene Şantaj (Net Haber- Mayıs 2008)
İzmir’de özel bir okulda görev yapan K.A. internette tanışarak birlikte olduğu Ü.A., S.C. isimli 2 erkeğin ilişki sırasında çektikleri görüntüleri şantaj amacıyla kullanıp kendisinden para istediklerini ileri sürerek İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu.


İzmir'de Hamamlar Eşcinsel Sitelerde Yer Aldı Diye Kapatıldı (Hürriyet 2004)
"İzmir'de eşcinsel ilişki kurulduğu iddia edilen 3 hamam kapatıldı. Bu hamamların eşcinsellerin internet sitelerinde buluşma noktası olarak tanıtıldığı anlaşılırken, eşzamanlı olarak Ankara'da yapılan baskınlarda da bir hamam mühürlendi.  İzmir Hamamcılar Odası Başkanı Nafi Karaca, 15 gün önce eşcinsellerin internet sitelerinde, Şark, Namazgah ve İslamköy hamamlarının ad ve adreslerini yayınlayarak buluşma noktası olarak gösterdiklerini öğrendi."

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

EŞCİNSEL HAKLARI VE DERNEKLER


İzmir'de Eşcinsel Dernekler ve Eşcinsel Haklarını Savunan Oluşumlar

SİYAH PEMBE ÜÇGEN
2006 yılından bu yana Kaos GL İzmir olarak faaliyet gösteren ve Baki Koşar etkinliğiyle birlikte dernekleşme sürecini tamamladıklarını ilan eden İzmirli eşcinseller tarafından kurulan eşcinsel dayanışma gurubudur. Türkiye Eşcinsel Hareketi’nin içerisinde Biz GL, Ötekizmir ve Pembeüçgen gruplarıyla dönem dönem var olmaya çalışmış İzmirli Eşcinseller bu gruplardan edindikleri deneyimlerini Eylül 2006’da yeniden bir araya gelerek Kaos GL İzmir adıyla sürdürmeye karar verdi. Önceleri bir girişim olarak toplanan grup Ocak ayında grup olduğunu duyurdu ve 2008 Haziran ayının ortasında kendi mekanını edindi. Böylelikle bugüne kadar kafelerde kısıtlı olanaklarla süren toplantılar da grubun kendine ait mekanında daha düzenli olarak yapılmaya başlandı.

kendi ifadeleri ile Siyah Pembe Üçgen İzmir Gurubu başta İzmir’de yaşayan eşcinseller olmak üzere tüm Türkiyeli Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel bireylerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleriyle var oluşlarını gerçekleştirmelerine destek olmak; sosyal, kültürel ve yasal haklarını edinebilmeleri için gerekli çalışmaları yapmak ve hayatın her alanında homofobiye karşı mücadele edebilmek için gereken dayanışmayı sağlamayı amaçlamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için grubun web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.siyahpembe.org/

Eşcinselliğinden dolayı sorun yaşayan İzmirli eşcinseller internet yada telefon yolu ile KAOS GL (Ankara) yada Lamda İstanbul'a da ulaşabilirler.

İHD İZMİR ŞUBESİ
Adres:  Cumhuriyet Bulvarı, Konak İş Hanı, No: 24 Kat:6, Daire: 601, Konak, İzmir. Telefon: 02324454168
Türkiye'deki en bilinen insan hakları örgütü olan İHD (İnsan Hakları Derneği), maalesef "Kürt sorununa" gösterdiği hassasiyeti göstermese de eşcinsel haklarını koruma konusunda da kısmı yardımda bulunmakta, en azından eşcinsellere karşı devlet görevlileri tarafından yapılan yasa dışı eylemleri elinden geldiğince kamuoyu ile paylaşmaktadır. Ekonomik durumu kendini savunmaya yada avukat tutmaya müsait olmayan eşcinsellerin, özellikle kamu görevlileri tarafından tacize uğradığında yada haklarının korunmadığı durumlarda yakınlarında bulunan İHD şubelerine başvurmalarında fayda olabilir.
Web Sitesi: www.ihd.org.tr

Türkiye'de Eşcinsel Hakları İle İlgili Genel Bilgiler İçin Tıklayınız

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

Aşağıdaki linkten Facebook sayfamızı beğenerek siz de yorumlarınızı iletebilir, diğer üyelerle iletişime geçebilir ve hatta yepyeni arkadaşlılar kurabilirsiniz. Türkiye'nin her şehrinden gay mekan sahipleri de bu sayfaya katılarak mekanlarını tanıtabilir ve güncel etkinliklerini anında üyelerimize duyurabilirler. Sitelerimizde olduğu gibi Facebook sayfamızda da pornografi, küfür, hakaret içeren yorumlar yasaktır. Ayrıca, profillerinde pornografik fotoğraf kullanan kişilerin üyeliklerine de son verilecektir.

Aşağıda "Beğen" düğmesine basarak eşcinsel arkadaşlık ve bilgi paylaşımı amacı ile kurulan Facebook sayfamıza katılın. Böylece siz de yorumlarınızı ekleyebilir ve diğer üyelerle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfamıza katılmak ve içeriğini görebilmek için önce Facebook hesabınıza giriş yapın
 

İsterseniz de aşağıdan, sadece bu websayfasını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

ANA SAYFAYA GİT