FETHİYE'DE GAY YAŞAM - EŞCİNSELLER İÇİN FETHİYE REHBERİ


Dikkat:
Bu web sitesinde yer alan bazı yerler işletmelerinin doğrudan onayı olmadan sadece duyumlar üzerine listelenmiştir ve burada bahsedilen diğer mekanlar da koşulsuz olarak eşcinsel yada eşcinsel dostu mekan olmak durumunda değildir. Özellikle ziyaretçiler tarafından bildirilen yerlerle ilgili bilgilerin doğruluğu kesin değildir. Ayrıca web sitesinde halen yer alan bilgilerde elimizde olmayan değişiklikler olmuş olabilir. Verilen bilgilerin ne kadar güncel olduğunu anlamak için belirtilen tarihlere dikkat edilmesi tavsiye olunur.  Bunlara dikkat edilmemesi halinde buradaki bilgileri kullanırken yaşayacağınız sorunlar için site yönetimi sorumluluk kabul etmemektedir. Mekanlar ile ilgili düzeltme yapmak isteyenler, yeni mekanlar bildirmek isteyenler ve bu sitede yer almak istemeyen mekan sahipleri bize form sayfası yolu ile bildirebilirler.
 

GENEL BİLGİLER

 

Fethiye'de Eşcinsel Yaşam:
Fethiye doğal, tarihsel ve kültürel güzellikleri ile göz kamaştıran bir turizm merkezidir. Fethiye'de gay'lere hitap eden bar, kulüp gibi mekanlar yoktur, ancak benzeri turistik kasabalarda olduğu gibi Fethiye de yaz aylarında yerli ve yabancı eşcinsellerin tercih ettiği destinasyonların başında gelmektedir. Fethiye ayrıca Yakaköy'de 2005 yılında açılan ve Türkiye'nin ilk gay oteli olarak nitelenen işletme ile Türkiye'nin eşcinsel tarihinde yerini almıştır. Ancak ne yazık ki yerli basının otelle ilgili bilinçli yada bilinçsiz yaptıkları kışkırtıcı haberler ve bunun üzerine üzerine gelen baskılar nedeniyle işletme çok kısa bir zamanda kapanmak durumunda kalmıştır. Fethiye bunun dışında Temmuz 2006'da Kabak Koyu'nda KAOS GL tarafından düzenlenen Türkiyeli bütün eşcinsellere açık "Gökkuşağı Yaz Kampı"na da ev sahipliği yapmıştır. Fethiye son yıllarda başta İngilizler olmak üzere bir kısmının gay olduğu da bilinen yabancılarında yerleştiği bir kasabadır ve bu nedenle eşcinseller için de uygun bir atmosfere sahip olduğu söylenebilir.
 

Kaya mezarlarından Fethiye

Fethiye çarşısından görünüm

"Hayalet şehir" KayaköyREHBERİMİZE KATKIDA BULUNUN:
Fethiye'de yaşıyor yada daha önce bulundu iseniz eşcinsel yaşamla ilgili genel yorumlarınızı bize form sayfası ile iletin, burada yayınlayalım.

Fethiye'nin Eşcinsel Yaşamı hakkında Yorumlarınızı iletiniz

 

Aşağıda "Beğen" düğmesine basarak eşcinsel arkadaşlık ve bilgi paylaşımı amacı ile kurulan Facebook sayfamıza katılın. Böylece siz de yorumlarınızı ekleyebilir ve diğer üyelerle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfamıza katılmak ve içeriğini görebilmek için önce Facebook hesabınıza giriş yapın
 

İsterseniz de aşağıdan, sadece bu websayfasını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

BARLAR VE KULÜPLER


Fethiye'de Gay Barlar ve Kulüpler:
Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

KAFE VE RESTORANLAR


Fethiye'de Gay Dostu Kafe ve Restoranlar.
Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır. 

Swallows Restaurant
Adres: Ölüdeniz, Fethiye, Muğla/Türkiye.
Yabancı bir site ziyaretçisi tarafında gay-dostu bir mekan olarak 2009 yılında bildirilmiştir. O zaman Hisarönü'nde yer alan mekanın 2011 de Ölüdeniz'e taşındığı bilgisi de ayrıca gönderilmiştir. Ölüdeniz'de sahile doğru inen ana yol üzerinde birkaç yüz metre içerde yer almaktadır.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

EŞCİNSEL DOSTU MEKANLAR

 

Fethiye'de Gay Dostu Mekanlar

 

The Boyz - Kısmet Bar

Fethiye'de iki İngiliz beyefendi tarafında işletilen Kısmet bar bize ilk olarak Hollandalı bir site ziyaretçisi tarafından gay-dostu bir bar olarak bildirilmiştir. Limanda gezinti bilgesindeki büyük mavi binanın yakınlarında yer almaktadır. Sahipleri İngiliz olduğu için genellikle yerleşik ve turist İngilizler yanında bir o kadar da Türk müşterisi vardır. Tabii eşcinsel müşteriler daha azınlıkta kalmaktadır.

Daha detaylı bilgi için web sitesini ziyaret ediniz.  www.kismetbar.com/

 Fethiye'deki Diğer Popüler Bar ve Kulüpler
Aşağıdaki mekanlar resmi olarak gay yada gay-dostu mekanlar değildir.  Bu bar ve kulüpler genel anlamda Fethiye'nin en popüler bar ve kulüpleri olup, Fethiye'yi tatil amaçlı ziyaret edenlerin nerelere gideceğine dair fikir vermek amacı ile listelenmişlerdir.

Ottoman Bar
Adres: Cumhuriyet Sokak, Paspatur, Fethiye, Muğla
Ottoman (Osmanlı) bar Fethiye'nin popüler mekanlarındandır. Gündüzleri cafe olarak geceleri de de bar ve dansing olarak hizmet veren mekan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerindendir. 

Car Cemetary
Adres: Hamam Sokak. No:33,Fethiye, Muğla.
Car Cemetary yani "araba mezarlığı" ismini dekor olarak girişine monte edilmiş 2 adet eski arabadan almaktadır. Karışık olarak yerli ve yabancı güncel müzik çalmaktalar.

Club Bananas
Adres: Paspatur / Fethiye http://www.clubbananasfethiye.com
Fethiye'nin gece hayatının yoğun olduğu eski liman bölgesi olan Paspatur'da bulunan Club Bananas yerli turistlerin ve Fethiye'de yerleşik yabancıların uğrak mekanlarındandır. Genelde pop ağırlıklı müzik yapmakla birlikte ses düzeyi rahatsız etmeyecek düzeydedir. Özellikle hafta sonları sabah 5 e kadar açıkmış.

Music Factory
Adres: Paspatur / Fethiye
Hemen hemen Bananas ile aynı tür müzik yapılan bu mekan 2 katlı küçükçe bir mekan. İçerde video gösterisi yapılan büyükçe bir TV ekranı da var.

Mango Bar
Adres: Hamam Sokak, No: 29 Fethiye, Muğla.
Türkçe canlı müzik yapılan küçükçe bir gece kulübü. Zaman zaman gay şarkıcıların da program yaptığı bilinmektedir. Özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir.

Eski Bar
Adres: Hisarönü, Fethiye Muğla
Fethiye merkezden 4 km kadar uzağındaki Hisarönü'nde, La Mediteranee'nin yanında yer alan erken saatlerde gidilebilecek, Karaoke de yapılan bir mekandır.


Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

SİNEMALAR


Fethiye'de Eşcinsellerin Gittiği Sinemalar:

Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır. 

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

HAMAM VE SAUNALAR


Fethiye'de Eşcinsellerin Gittiği Hamam ve Saunalar.
Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır. 

Diğer Hamamlar
Fethiye'de herhangi bir gay yada gay-dostu hamam/sauna yoktur. Buraya gidip sadece hamam sefası yapmak isteyenler için yöredeki nadir hamamlardan aşağıdaki mekanı tavsiye edebiliriz.

OLD TURKISH BATH (ESKİ/TARİHİ HAMAM)
Adres: Paspatur, Fethiye.
Web: http://www.oldturkishbath.com
Burası Herhangi bir şekilde eşcinsele yönelik hizmet veren bir mekan değildir. 16. Yüzyılda Yavuz Selim tarafından yaptırıldığı bilinen tarihi bir hamamdır.

KAYA HAMAMI
Adres: Garaj karşısı, Fethiye. Google Haritası
Otobüs terminalinin civarında bir yerde yer alan nispeten daha az turistik ve Fethiye'nin yerlilerine de hitap eden bir hamamdır. Burası da yukarıda bahsedilen hamam gibi özellikle eşcinsellere yönelik hizmet veren bir mekan değildir. Sadece hamam deneyimi yaşamak isteyenler tarafından denenebilir.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

EŞCİNSEL GEZİNTİ YERLERİ & PLAJLAR


Fethiye'de Eşcinsel Gezinti Yerleri
 

Ölüdeniz yamaç paraşütü için idealdir.

Eşcinsel gezinti alanları yani "çark" yerleri eşcinsellerin özellikle dikkatli olması gereken yerlerdir. Buraları keşfeden kötü niyetli kişiler eşcinsellerin cinsel zaaflarından yararlanarak onlara her türlü zararı verebilirler !

Fethiye'de belirgin bir gezinti (cruising) alanı yoktur. Ancak akşam saatlerinde merkezdeki park, marina civarındaki rıhtım boyu ve Paspatur bölgesi arkadaş bulma olasılığı olan gezinti bölgeleridir.

Ziyaretçi mesajları:
"Uğur Mumcu Parkı DSİ tesisleri Yanında. Özellikle akşam saatlerinde gay'lerin takıldığı bir mekan. Ben Fethiye'ye yeni geldim neredeyse her akşam bu parkta yeni birini tanıyorum:) "
(06 Ocak 2011)


Fethiye Bölgesi Plajları
Tahmin edileceği gibi Fethiye'de bilinen eşcinsellerin yoğun olarak takıldığı bir plaj bölgesi de bulunmamaktadır. Zaten Fethiye merkezinde yüzmek için uygun plaj yok gibidir. En yakın plaj bölgesi olan Çalış plajı Fethiye'deki zaman zaman gay'lere rastlamak mümkün olabilir. 2,5 km uzunluğundaki bu kumlu plaj boyunca pek çok restoran, kafe ve bar da yer almaktadır. 

Bu arada Kelebekler Vadisi muhtemelen bölgeye gelen yerli ve yabancı eşcinsellerin ve hatta lezbiyenlerin en çok tercih ettiği plaj bölgesidir. Kelebekler vadisinde çadır yada bungalov denilen mini ahşap evlerde konaklama mümkündür. Kelebekler vadisine günlük tekne turları ile ulaşmak mümkündür ama bunlar burada kısa süreli kalmaktadırlar. Bunun dışında Ölüdeniz'den dolmuş tekneler de bulabilirsiniz.  Kelebekler Vadisine minibüslerle ulaşmak için de Fethiye yada Ölüdeniz'den kalkan Kabak Koyu'na giden dolmuşlara binebilirsiniz. Bu durumda kelebekler vadisine inmek için yokuş aşağı yarım saati geçen zorlu bir doğa yürüyüşü yapmak durumundasınız, ki bu da bazıları için eğlenceli olabilir.  Bu arada minibüsle 20 dakika uzaklıktaki Kabak Koyu da Kelebekler vadisinin benzeri bungalov türü kalacak yerleri olan daha sakin bir koydur. Kabak Koyuna olaşmak için yine minibüsün son durağında indikten sonra zorlu bir 45 dakikalık iniş ve tırmanış yapmanız gerekir. Koya ulaşabilmek için kırmızı işaretli taşları takip etmezseniz kaybolabilirsiniz.

Fethiye'nin en popüler sahili doğal olarak dünya çapında ünlü Ölüdeniz kıyılarındadır. Denizin içine yapay bir gölet gibi girmiş bu lagün Akdeniz'e incecik bir boğazla bağlıdır, ve dolayısı ile dalgalardan korunaklıdır. Ölüdeniz kumsalı güneşlenmek için mükemmel bir kum tabakası ile örtülüdür. Ölüdeniz yine bölgeye tatile gelen yerli ve yabancı eşcinsellerin en çok rağbet ettikleri sahil bölgesidir. Bu arada Ölüdeniz'in yerleşim merkezindeki plaj hariç olan bölgesine giriş bir kaç senedir ücretlidir.


Fethiye civarında bulunan günlük olarak ziyaret edilebilecek diğer plaj bölgeleri Patara, Belceğiz, Gemiler Adası (minibüsler Kayaköy'den geçer), Kötürümsü, Katrancı Koyu, Günlük ve Göcek'tir.  Bu arada Fethiye'ye gelenlerin plaj bölgesi olmasa da Saklıkent'e uğramamaları da bir kayıp olur.

Ziyaretçi Yorumları:
"Kelebekler Vadisi Eşcinsellerin rahatsız edilmeden iyi bir vakit geçirebileceği bir yer/ Akşamları barda yerli ve yabancı misafirlerle canlanıyor. Hem çadırınızda hem de bungalovlarda burada geceleyebilirsiniz." (05 Kasım 2009)

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız

 

 

Aşağıda "Beğen" düğmesine basarak eşcinsel arkadaşlık ve bilgi paylaşımı amacı ile kurulan Facebook sayfamıza katılın. Böylece siz de yorumlarınızı ekleyebilir ve diğer üyelerle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfamıza katılmak ve içeriğini görebilmek için önce Facebook hesabınıza giriş yapın
 

İsterseniz de aşağıdan, sadece bu websayfasını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

LEZBİYEN MEKANLAR


Fethiye'de Lezbiyen Mekanlar, Dernekler, Gruplar, İnternet Kaynakları
Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Yahoo Türkiye Lezbiyen Grubu
Bu gruba üye olarak Fethiye'de yaşayan yada ziyaret eden yabancı lezbiyenlerle tanışabilir, Fethiye ile ilgili bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizcedir.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

TRAVESTİ & TRANSSEKSÜEL


Fethiye'de Travesti ve Transseksüel Mekanlar, Dernekler, Gruplar, İnternet Kaynakları
Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır. 

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

GAY DOSTU İŞLETMELER


Fethiye'de
Gay Dostu İşletmeler ve Şirketler
Elimizde bu kategori için yeterli bilgi bulunmamaktadır. 

Bu kategoride eşcinsellere yönelik hizmet veren ticari kuruluşlara yada pazarlanan ürününün içeriğine bakmadan eşcinsel dostu şirketlere ait bilgilere ücretsiz olarak yer verilecektir. Özellikle Fethiye'de eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik hizmet veren spor salonları, güzellik merkezleri, mağazalar, sağlık ürünleri veya erotik ürünler satan kuruluşlar burada yer almak isterlerse bize form sayfası ile ulaşabilirler.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

İNTERNET KAYNAKLARI


Fethiye'de Eşcinsellere Yönelik Internet Kaynakları

Bu kategoride Fethiye'de eşcinsellere, travesti ve transseksüellere yönelik içeriği bulunan web sitelerine, internet gruplarına ve eşcinselleri ilgilendiren haberlere ait linklere yer verilecektir.

Yahoo Gay Grubu
Bu gruba üye olarak Fethiye'de yaşayan yada ziyaret eden yabancı eşcinsellerle tanışabilirsiniz. Grubun yazışma dili İngilizcedir.

Fethiye Eşcinsel Haberler:

Kısa Sürede Kapanan Fethiye Yakaköy'deki Otelin Açılış Haberi (Hürriyet - Kasım 2005)
"Türkiye'de sadece gay'lere (eşcinsellere) özel, çıplaklığa izin veren bir otel açıldı. Eşcinsellerin tatil cenneti Mikanos'a meydan okuyan Fethiye'deki Likya Garden Hotel, Hafta Sonu dergisinin bu haftaki sayısına konu oldu. Otelimizde, sevgilinizle baş başa, rahatsız edici bakışlardan uzak, romantik bir ortamda gay gay'e süper bir tatil geçirebilirsiniz...Bu ilginç davet, Fethiye'deki Hotel Likya Garden'a ait. "


Fethiye'deki Gay Otelle İlgili Habere Belediye Başkanı'nın Tepkisi (Aralık 2005)
"Fethiye'de herhangi bir gay oteli bulunmamaktadır. İlçemizde ‘Likya Garden' adında bir otel de bulunmamaktadır. Gerekli inceleme yapılıp doğruluğu denetlenmeden yapılan bu yayınla ilçemiz yanlış tanıtılmış, Fethiye halkı incitilmiştir. İlçemiz, Mikonos Adası'na alternatif değildir. Doğal ve tarihsel güzellikleri yönünden zaten eşsizdir. Basının görevi, halkı doğru bilgilendirmektir. Hiç araştırma yapılmadan, asılsız yazıların yayımlanması, sorumlu gazetecilik ilkesi ve basın ahlakıyla bağdaşmamaktadır."

Not: Bu arada aynı Fethiye Belediye'sinin şehir merkezindeki içkili mekanları kapatma kararını hatırlatmakta fayda var.

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

EŞCİNSEL HAKLARI VE DERNEKLER


Fethiye'de Eşcinsel Dernekler ve Eşcinsel Haklarını Savunan Oluşumlar

Fethiye'de resmi bir eşcinsel dayanışma örgütlenmesi bulunmamaktadır. Bu konuda sorun yaşayanlar internet yada telefon yolu ile KAOS GL yada Lamda İstanbul'a ulaşabilirler.

 

İHD - İNSAN HAKLARI DERNEĞİ
Türkiye'deki en bilinen insan hakları örgütü olan İHD (İnsan Hakları Derneği), Kürt sorununa gösterdiği hassasiyeti göstermese de eşcinsel haklarını koruma konusunda da kısmı yardımda bulunmakta, en azından eşcinsellere karşı devlet görevlileri tarafından yapılan yasa dışı eylemleri elinden geldiğince kamuoyu ile paylaşmaktadır. Ekonomik durumu kendini savunmaya yada avukat tutmaya müsait olmayan eşcinsellerin, özellikle kamu görevlileri tarafından tacize uğradığında yada haklarının korunmadığı durumlarda yakınlarında bulunan İHD şubelerine başvurmalarında fayda olabilir.
Web Sitesi: www.ihd.org.tr

Türkiye'de Eşcinsel Hakları İle İlgili Genel Bilgiler İçin Tıklayınız

Yeni yerler bildirmek, düzeltme yada yorum göndermek için tıklayınız
 

Aşağıdaki linkten Facebook sayfamızı beğenerek siz de yorumlarınızı iletebilir, diğer üyelerle iletişime geçebilir ve hatta yepyeni arkadaşlılar kurabilirsiniz. Türkiye'nin her şehrinden gay mekan sahipleri de bu sayfaya katılarak mekanlarını tanıtabilir ve güncel etkinliklerini anında üyelerimize duyurabilirler. Sitelerimizde olduğu gibi Facebook sayfamızda da pornografi, küfür, hakaret içeren yorumlar yasaktır. Ayrıca, profillerinde pornografik fotoğraf kullanan kişilerin üyeliklerine de son verilecektir.

Aşağıda "Beğen" düğmesine basarak eşcinsel arkadaşlık ve bilgi paylaşımı amacı ile kurulan Facebook sayfamıza katılın. Böylece siz de yorumlarınızı ekleyebilir ve diğer üyelerle iletişime geçebilirsiniz.

Sayfamıza katılmak ve içeriğini görebilmek için önce Facebook hesabınıza giriş yapın
 

İsterseniz de aşağıdan, sadece bu websayfasını arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

ANA SAYFAYA GİT